• BEZPŁATNA DOSTAWA NA TERENIE POLSKI • DO KAŻDEGO ZAMÓWIENIA DODAJEMY PRÓBKI

Wersje językowe
PL/ENG
Waluty
Absoluty i olejki eteryczne w kosmetykach naturalnych
Absoluty i olejki eteryczne w kosmetykach naturalnych

Olejki eteryczne i absoluty w kosmetykach naturalnych

 

Aromaterapia – uczta dla zmysłów i ciała

Aromaterapia znana jest od wieków. To metoda leczenia za pomocą olejków eterycznych, które wprowadzane są do organizmu poprzez drogi oddechowe lub skórę. Określenie „aromaterapia” pochodzi z języka greckiego, gdzie „aroma” oznacza wonne korzenie, zioła oraz „terapia” – leczenie, opieka.

Ogólnie rzecz ujmując aromaterapia to leczenie zapachem, a konkretnie związkami chemicznymi, które na ten zapach się składają. Warto, a nawet trzeba zaznaczyć, że jest to działanie holistyczne. Olejki eteryczne wpływają na ciało – pielęgnują je, wprowadzają harmonię; umysł – w jednej chwili mogą poprawić nastrój, zmienić myśli na bardziej wspierające; ducha – mają niesamowity wpływ na emocje, łączą z naszym wewnętrznym prowadzeniem.

Zadaniem aromaterapii jest przywrócenie harmonii i równowagi między ciałem, umysłem i duszą oraz poprawa ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia. Aromaterapia pozwala nam zakorzenić się w życiu, docenić jego wartość i jednocześnie otwiera drzwi do rozwoju duchowego. Daje nam impuls do działania, zmiany, uświadamia i wyciąga na światło dzienne to, co nieuświadomione. Dzięki czemu możemy bardziej świadomie kreować nasze życie, bo mamy wspaniałe narzędzie, które działa wielopłaszczyznowo i wielowymiarowo.

Olejki eteryczne – woda życia

Olejek eteryczny z łaciny „oleum aetherium”, „oleum aethereum” to oleista ciecz – koncentrat pozyskiwany z pachnących części roślin – nasion, skórki, liści, kwiatów, korzeni, kory w procesie destylacji parą wodną, ekstrakcji, czyli wyciskania na zimno lub tłoczenia. Olejek eteryczny to skoncentrowana esencja rośliny = natury, wystarczy jedna kropla, aby odczuć moc i działanie. Czy wiesz, że jedna kropla olejku miętowego odpowiada aż 28 filiżankom herbaty miętowej?

Olejek jest jednym z produktów przemiany materii danej rośliny i jego zadaniem jest ochrona tejże rośliny.

Pod względem składu olejek jest mieszaniną różnych związków chemicznych zwłaszcza z grupy terpenoidów oraz innych związków organicznych (do tej pory zidentyfikowano ponad 3000 typów niestałych związków aromatycznych). Najbardziej cenne i charakterystyczne składniki to połączenia tlenowe, czyli: ketony, aldehydy, alkohole, estry, laktony, terpeny, alkohole alifatyczne i tlenki (epoksydy).

Przy zachowaniu odpowiedniego bezpieczeństwa, olejki są proste w użyciu i bardzo efektywne w działaniu, dzięki całemu spektrum właściwości.

Ładnie pachniesz – w świecie zapachów

Zapachy syntetyczne vs naturalne

Jesteśmy otoczeni syntetycznymi zapachami, dlatego też na początku naszej przygody z aromaterapią, nie wszystkie zapachy mogą nam się podobać. Ma to kluczowy związek z zapamiętywaniem zapachów i łączeniem ich z określonymi sytuacjami w naszym życiu. Zapach sprawia, że w jednej chwili możemy przenieść się w inny czas i w inne miejsce. Wracają wspomnienia, jeśli np. zapach lawendy kojarzył nam się z kulkami na mole to na początku możemy odrzucać zapach lawendy. Dopiero poznanie jej prawdziwego, naturalnego zapachu odmienia jej postrzeganie. Skojarzenia mogą być też dobre, pozytywne i miłe, jak np. zapach świeżo upieczonego ciasta, mandarynek tuż przed świętami, czy opalonej skóry, pachnącej morską bryzą i kremem z filtrem.

Węch jest zmysłem wyjątkowym, ponieważ jest jedynym, w którym występuje bezpośrednie połączenie ośrodkowego układu nerwowego z bodźcami zewnętrznymi. Nasze receptory węchowe są bezpośrednio połączone z układem limbicznym, który odpowiada za emocje, pamięć, uczenie się, popęd płciowy (dzięki odczuwaniu feromonów). Zapach pobudza zmysł węchu. Wdychanie olejków eterycznych wywołuje szereg różnych reakcji w organizmie, w tym właśnie powrót do wspomnień. Węch jest najstarszym ze zmysłów i jako pierwszy ma dla człowieka znaczenie – noworodek poznaje matkę właśnie po zapachu.

***

„Nie ma drugiego urządzenia odbiorczego o wrażliwości równej zmysłowi węchu.

Jest on niezwykle precyzyjny, dokładny, a także wyjątkowo pamiętliwy”

(A. Smith, ze wstępu do "Psychologii węchu i pamięci węchowej", 1983)

***

Lecznicze działanie zapachów

Zapach to najsilniejszy ze zmysłów, tworzy tzw. kotwicę zapachową, która wywołuje w nas określony stan emocjonalny – np. uczucie radości, błogości, relaksu, ale też motywacji, pobudzenia.

***

Szukajcie pięknych zapachów -

w nich jest życie,

w nich jest uzdrowienie.

(W. Dąbrowska „Rozmowy z drzewami”, 2018)

***

Aromaterapia dzięki wykorzystaniu naturalnych zapachów, jakimi są czyste olejki eteryczne, pomaga w pracy z emocjami, zwłaszcza tymi negatywnymi, trudnymi. Przy wyborze naturalnych aromatów, poza zapoznaniem się z właściwościami danego olejku, kieruj się przede wszystkim intuicją i własnymi preferencjami. Twoje ciało jest Twoim kompasem, zwróć uwagę na płynące z niego impulsy. Twoja wewnętrza intuicja komunikuje się z Tobą właśnie poprzez ciało.

Pomocne może okazać się koło emocji – wskazuje na część rośliny, z której pozyskano olejek:

  1. Olejki miętowe – mają działanie energetyzujące, orzeźwiające i poprawiające nastrój (np. mięta pieprzowa, koper włoski);
  2. Olejki kwiatowe – mają właściwości tonizujące, uspokajające i relaksujące (np. lawenda, jaśmin, róża, ylang ylang);
  3. Olejki z drzew, ziół, traw – równoważą emocje, koją, odświeżają, odżywiają i uziemiają (np. drzewo sandałowe; rozmaryn, kadzidłowiec);
  4. Olejki z przypraw korzennych – mają właściwości rozgrzewające (np. wanilia, goździk, cynamon, mirra);
  5. Olejki cytrusowe – poprawiają nastrój, podnoszą na duchu, pobudzają, dodają energii (np. cytryna, pomarańcza, grejpfrut, mandarynka).

 

Olejek eteryczny to nie tylko zapach (holistyczne działanie olejków)

Skład olejku, a więc mieszanina rozmaitych związków chemicznych i organicznych, powoduje, że olejek eteryczny ma wszechstronne zastosowanie. To swoista alchemia roślin, która czyni olejki esencjami botanicznymi o holistycznym działaniu. Każdy olejek ma swój unikalny skład i niepowtarzalny zapach.

Olejki eteryczne działają na ogólną kondycję ciała, są doskonałe do pielęgnacji skóry, włosów, paznokci, wpływają na dobre samopoczucie i system neurohormonalny. To czyste, żywe i aktywne esencje roślin, dzięki czemu mają na nas zbawienny wpływ. Jesteśmy nierozerwalną częścią natury, dlatego też ukojenia i uzdrowienia szukajmy właśnie w naturze.

 

Z dobrodziejstw esencji natury, zamkniętych w szklanych buteleczkach, możemy korzystać w codziennej praktyce uważności. Możemy włączyć je do naszych codziennych rytuałów – ćwiczeń, medytacji, do bycia tu i teraz, a także do podstawowych czynności, jak chociażby sprzątanie.

Aromaterapia to medycyna roślin, naturalna forma terapii i warto stosować ją w codziennym życiu dla zachowania równowagi i pogody ducha.

Olejki eteryczne i ich zastosowanie w kosmetykach

Jeśli chcecie mieć pewność, że używacie kosmetyków z naturalnymi olejkami eterycznymi, szukajcie w nazwach składników określenia łacińskiej nazwy botanicznej wraz z określeniem, w zależności z jakiej części rośliny pozyskany jest olejek: „flower oil”, „peel oil”, „essential oil”, „wood oil”, a czasem „fruit oil” lub samo „oil”. Jeśli widzicie w INCI określenia Parfum/Fragrance – to prawdopodobieństwo użycia naturalnych olejków eterycznych jest bliskie zeru.  

Po czym poznać prawdziwy i czysty olejek – jak czytać etykietę czystego olejku etrycznego?

Olejek eteryczny spełnia swoje wszystkie właściwości, jeśli jest w 100% czysty, naturalny, bez chemicznych domieszek, syntetycznych zapachów.

Na jakość olejku ma również wpływ miejsce jego pochodzenia – czy rośliny, z którego powstał pochodzą z ekologicznych upraw o zrównoważonym rozwoju. Wpływ ma również nasłonecznie, czystość powietrza, stan gleby, czas i sposób zbioru.

Jak czytać etykietkę olejku? Zwróć uwagę na następujące aspekty:

  1. napis: „olejek eteryczny 100%” (ang. essential oil), „czysty olejek eteryczny” (ang. pure essential oil). Unikaj olejków, które mają na etykietce napis „olejek zapachowy”, bo to po prostu chemiczna mieszanka;
  2. nazwę łacińską (botaniczną) rośliny, z której pozyskano olejek;
  3. skład – oprócz nazwy łacińskiej wymienione są naturalne związki organiczne występujące w olejku;
  4. producenta oraz dystrybutora;
  5. datę ważności;
  6. środki ostrożności.

Warto też podkreślić, że prawdziwe i dobrej jakości olejki eteryczne kosztują więcej niż kilka-, kilkanaście złotych. Aby wytworzyć jedną buteleczkę olejku potrzebne są ogromne ilości materiału roślinnego. Olejki najlepiej kupować w sprawdzonych źródłach, aby mieć pewność, że to czysty olejek, który nie jest rozcieńczany olejami roślinnymi lub alkoholem. Mogą to być sztuczne mieszaniny zapachowe imitujące prawdziwy olejek. Tego typu zamienniki nie mają właściwości naturalnych esencji botanicznych, co więcej mogą wywołać podrażnienia, uczulenia … i zniechęcić do olejków.

Olejki eteryczne stosowane na ciało

Jedną z metod używania olejków eterycznych jest ich stosowanie na ciało, po wcześniejszym rozcieńczeniu w oleju bazowym (np. w oleju jojoba, arganowym, ze słodkich migdałów, frakcjonowanym oleju kokosowym). Olejki zaaplikowane w ten sposób po kilku chwilach przedostają się do naszego krwioobiegu i możemy odczuć ich lecznicze właściwości.

Strefy ciała, na które nakładamy olejek eteryczny to: głowa, czoło i skronie, kark i szyja, klatka piersiowa, brzuch i pępek, miejsca pulsujące: nadgarstek, zgięcia łokci i kolan, stopy, całe ciało – masaż.

Obszary ciała, które nie powinny mieć kontaktu z olejkami to przede wszystkim: oczy, spojówki, nos i nozdrza, usta i kąciki ust, miejsca intymne, a także skóra podrażniona, z wysypką, otwarte rany.

Olejki eteryczne w kosmetykach naturalnych i ich zadanie

W związku z rosnącym trendem na kosmetyki naturalne, rośnie zapotrzebowanie na nowe, biologicznie aktywne związki i konserwanty pochodzenia naturalnego. Taką rolę mogą pełnić olejki eteryczne, które z jednej strony są składnikami aktywnie działającymi, a z drugiej pełnią rolę konserwantów (ze względu na właściwości przeciwbakteryjne, antyseptyczne, przeciwgrzybicze i antyoksydacyjne). Naturalne konserwanty zapobiegają utlenianiu i wzrostu mikroorganizmów, które psują gotowy produkt.

Ponadto olejki w kosmetykach naturalnych pełnią rolę substancji poprawiającej lub nadającej zapach.

Zawarte w olejkach eterycznych terpeny po aplikacji na skórę mogą powodować efekt miejscowego znieczulenia. Ponadto terpeny zwiększają przepuszczalność warstwy rogowej naskórka, dzięki czemu inne substancje aktywne przedostają się do głębszych warstw skóry. Olejki eteryczne pełnią zatem role promotorów przejścia dla całego dobra zawartego w kosmetykach naturalnych!

Flow – ciekawostki o olejkach eterycznych

Wibracja olejków eterycznych

Zatrzymaj się i wsłuchaj w szum miasta, śmiech dzieci na placu zabaw, kołyszące się na wietrze drzewa. Wszystko wokół nas jest wibrującą energią, aż kipi życiem. O tym mówił sam Albert Einstein:

***

„Wszystko jest energią. Wszystko. Dostrój się do częstotliwości tego czego pragniesz, a w nieunikniony sposób stanie się to twoją rzeczywistością. Nie może być inaczej”.

***

Olejki eteryczne to produkty wysokowibracyjne, bo podnoszą nasze wibracje i „przenoszą” nas do miejsca, w którym nie występuje choroba. Częstotliwość energetyczna przeciętnego zdrowego człowieka wibruje w granicach 62 – 68 MHz. Choroba zaczyna się na poziomie 58 MHz. Dla przykładu olejek eteryczny z drzewa sandałowego wibruje na poziomie 96 MHz.

Przez całe ciało człowieka przebiega sieć meridianów, które mają swój początek w zakończeniach palców rąk i nóg, a zbiegają się do środka, czyli do organów lub układów organów. Subtelne lub wibracyjne właściwości olejków eterycznych, szlachetnych substancji z królestwa roślin są wykorzystywane w celu wpływania na wibracje komórkowe człowieka, aby doprowadzić do zharmonizowania na wszystkich poziomach – cielesnym, emocjonalnym i duchowym, a także podnieść poziom energetyczny.

Olejki eteryczne i ich wpływ na czakry

Termin czakra pochodzi z indyjskiego sanskrytu i oznacza „koło” albo „dysk”.

Czakry to sieć siedmiu głównych, wirujących centrów energetycznych rozmieszczonych pionowo wzdłuż całego ciała człowieka. Czakry umiejscowione są w ciele energetycznym (inaczej nazywane ciałem subtelnym). Nie są fizyczne, ale ich działanie odczuwamy w poszczególnych częściach ciała, jak np. łomotanie w sercu, motyle w brzuchu, gula w gardle.  

Prawidłowe funkcjonowanie czakr jest niezwykle ważne dla człowieka, bo to centrum odbioru, asymilacji i ekspresji życiodajnej energii, która łączy ducha, ciało i umysł w jedno.

Czakry mogą znajdować się w stanie nadczynności lub niedoczynności. Praca z olejkami eterycznymi jest wspaniałym remedium na przywrócenie równowagi i harmonii w poszczególnych czakrach.

Wyróżniamy 7 głównych czakr:

  • Czakra pierwsza KORZENIA – żywioł Ziemi:

    • Lokalizacja: podstawa kręgosłupa

    • Cele: ucieleśnienie, uziemienie, zaangażowanie (odpowiada za obfitość w materii)

    • Prawo / aspekt: Ja mam, ja jestem

    • Negatywna domena: strach

    • Kolor: czerwony

    • Olejki eteryczne wspierające aktywacje, otwieranie i równoważenie czakry korzenia to m.in. cedr, patchouli, eukaliptusowy, wetiwer, goździkowy, mirra, olibanum, drzewo różane, tymianek

  • Czakra druga SAKRALNA – żywioł Woda:

    • Lokalizacja: dolna część pleców, brzuch, genitalia
    • Cele: płynność, ruch, przyjemność, odczuwanie (odpowiada za radość życia)
    • Prawo / aspekt: Ja czuję
    • Negatywna domena: Poczucie winy
    • Kolor: pomarańczowy
    • Olejki eteryczne wspierające aktywacje, otwieranie i równoważenie czakry sakralnej to m.in. drzewo sandałowe, wanilia, jaśmin, neroli, ylang ylang, lawenda, rumianek, kardamon, róża, cynamon, imbir
  • Czakra trzecia SPLOTU SŁONECZNEGO – żywioł Ogień:

    • Lokalizacja: splot słoneczny
    • Cele: energia, siła, celowość (odpowiada za pewność siebie, moc tworzenia, kreatywność)
    • Prawo / aspekt: Ja mogę
    • Negatywna domena: wstyd
    • Kolor: żółty
    • Olejki eteryczne wspierające aktywacje, otwieranie i równoważenie czakry splotu słonecznego to m. in. gorzka pomarańcza, limonka, cytryna, rumianek, jałowiec, cedr, grejpfrut, czarny pieprz, bergamotka, kardamon
  • Czakra czwarta SERCA – żywioł Powietrze:

    • Lokalizacja: klatka piersiowa, płuca i serce
    • Cele: miłość, równowaga, przestronność (odpowiada za emocjonalne związki)
    • Prawo / aspekt: Ja kocham
    • Negatywna domena: żal
    • Kolor: zielony
    • Olejki eteryczne wspierające aktywacje, otwieranie i równoważenie czakry serca to m. in. róża, kocanka, bergamotka, mandarynka, melisa, tangerynka, rozmaryn, mirra, geranium
  • Czakra piąta GARDŁA – żywioł Eter – dźwięk:

    • Lokalizacja: szyja, ramiona, szczęka
    • Cele: komunikacja, harmonia (odpowiada za naszą ekspresję, zdolność do komunikowania się i wyrażania siebie)
    • Prawo / aspekt: Ja mówię
    • Negatywna domena: kłamstwa
    • Kolor: jasnoniebieski
    • Olejki eteryczne wspierające aktywacje, otwieranie i równoważenie czakry gardła to m. in. szałwia muszkatołowa, bazylia, cyprys, lawenda, mięta, trawa cytrynowa
  • Czakra szósta TRZECIEGO OKA – żywioł Eter – światło :

    • Lokalizacja: środek głowy na poziomie brwi
    • Cele: widzenie, intuicja, mądrość (odpowiada za zdolność postrzegania siebie)
    • Prawo / aspekt: Ja widzę
    • Negatywna domena: iluzje
    • Kolor: indygo
    • Olejki eteryczne wspierające aktywacje, otwieranie i równoważenie czakry trzeciego oka to m. in. rozmaryn, daglezja, sosna, szałwia, jałowiec, cytryna, kopal
  • Czakra siódma KORONY – żywioł Eter – myśli, świadomość:

    • Lokalizacja: korona – czubek głowy
    • Cele: przebudzenie, zrozumienie, oświecenie
    • Prawo / aspekt: Ja wiem
    • Negatywna domena: przywiązanie, ignorancja
    • Kolor: fiolet / biel
    • Olejki eteryczne wspierające aktywacje, otwieranie i równoważenie czakry korony to m. in. copaiba, kadzidłowiec, neroli, jodła, drzewo różane, lawenda, szałwia, cedr

Olejki eteryczne stosowane w kosmetykach Lost with Botanicals

Olejek eteryczny cytrynowy (INCI: Citrus Medica Limonum (Lemon) Peel Oil)

  • olejek cytrynowy pobudza zmysły, niesamowity dla skóry;
  • silny środek antyseptyczny, łagodzi stany zapalne skóry takie jak: trądzik, podrażnienia, pomocny przy gojeniu ran;
  • ma właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwświądowe, przeciwzapalne, odkażające, wybielające – wspomaga usuwanie przebarwień cery;
  • zamyka pory skóry;
  • działa ujędrniająco – z powodzeniem może być wykorzystywany zarówno przez osoby o cerze dojrzałej jak i tłustej;
  • wykazuje działanie uszczelniające naczynka (początkowo może wzmagać zaczerwienienia) - zalecany w terapii cer naczynkowych;
  • jest dobroczynny dla włosów, skóry, paznokci.

Ciekawostki: wyostrza zmysły, przyspiesza myślenie, wspiera bystrość umysłu. Likwiduje ociężałość, depresję, lęki. Oczyszcza przestrzeń energetyczną, usuwa blokady i otwiera na nowe możliwości.

Olejek eteryczny pomarańczowy (INCI: Citrus Aurantium Dulcis (Sweet Orange) Peel Oil)

  • olejek pomarańczowy w naszych kosmetykach tworzy cudownie energetyzujące zapachy;
  • jest otrzymywany w wyniku tłoczenia na zimno skórek z pomarańczy;
  • stanowi bardzo dobry antyoksydant, dzięki zawartości bioflawonoidów o silnym działaniu przeciwrodnikowym np. nobiletynę, tangerytynę, hesperytynę i hesperydynę – to właśnie ich obecność warunkuje właściwości przeciwstarzeniowe tego produktu;
  • główny składnik olejku to D-limonen, który posiada właściwości antyoksydacyjne, antybakteryjne, antynowotworowe oraz hamuje aktywność enzymu elastazy, tym samym zapobiega degradacji elastyny, białka. D-limonen zwiększa także przyswajalność koenzymu Q10;
  • polecany dla skór ze stanami zapalnymi, przetłuszczających się, z rozszerzonymi porami i starzejących się;
  • zwalcza cellulitis;
  • oprócz charakterystycznego dla olejków cytrusowych działania antyseptycznego, wykazuje również bardzo skuteczne działanie uspokajające i łagodzące. Z tego powodu polecany do kąpieli i masaży aromatycznych, które działają odświeżająco, rozgrzewająco, odkażająco i odprężająco

Ciekawostki: Obniża ciśnienie krwi, uspokaja i wzmacnia serce. Ma silne działanie uspokajające, przeciwlękowe, antydepresyjne. Otwiera na obfitość, dobrobyt, szczęście i pomyślność. Pozwala otworzyć się emocjonalnie, łączy na z wewnętrznym dzieckiem.

Olejek eteryczny grejpfrutowy (INCI: Citrus Grandis (Grapefruit) Peel Oil)

  • olejek wytłaczany jest ze skórki owoców grejpfruta. W naszych kosmetykach tworzy zapach;
  • olejek grejpfrutowy pobudza krążenie, dzięki czemu jest często stosowany w kosmetykach antycellulitowych;
  • ma działanie tonizujące, a także bakterio- i grzybostatyczne, dlatego znajduje zastosowanie w kosmetykach dla cery tłustej i trądzikowej;
  • oczyszcza pory skórne, zapobiega zaskórnikom, likwiduje plamy, normalizuje procesy rogowacenia, hamuje procesy starzenia, wymiata wolne rodniki;
  • pomocny przy leczeniu żylaków, pękających naczynkach.

Ciekawostki: Poprawia nastrój i samopoczucie. Ma silne działanie przeciwdepresyjne, przeciwbólowe – pomocny przy migrenach. Tonizuje układ nerwowy, uspokaja, sprowadza do tu i teraz. Znosi zmęczenie i energetyzuje.

Olejek eteryczny ze skórki mandarynki (INCI: Citrus Nobilis (Mandarin Orange) Peel Oil)

  • olejek ze skórki mandarynki dobrze miesza się z innymi cytrusowymi olejkami dając bardzo przyjemne kompozycje zapachowe w naszych produktach;
  • ma działanie antyspetyczne, przeciwgrzybiczne;
  • polecany do pielęgnacji skóry dojrzałej i tracącej jędrność. Z powodzeniem może być wykorzystywany w okresie ciąży w celu zapobieganiu powstawania rozstępów.
  • polecany jest także do pielęgnacji cery tłustej, ale jednocześnie będącej wrażliwą - zmniejsza wydzielanie sebum, jednocześnie minimalizując ryzyko podrażnienia skóry;
  • olejek ten jest bardzo bezpieczny, dlatego może być dodawany do produktów dla dzieci.

Ciekawostki: Zwiększa witalność, dodaje energii. Ma silne działanie uspokajające, pomocny przy nerwicy i bezsenności. Wzmacnia psychicznie i fizycznie, odpręża.

Olejek eteryczny z drzewa sandałowego (INCI: Santalum Album (Sandalwood) Oil)

  • olejek z drzewa sandałowego uwielbiany przez nas za głęboki, dostojny i elegancki zapach;
  • jego balsamiczny zapach działa relaksująco i odprężająco;
  • pozyskiwany jest z drzazgi drzewa sandałowego pochodzącego z Indii lub Indonezji;
  • używany od tysiącleci w Indiach jako doskonały dodatek do perfum, a także stosowany w trudnych do leczenia stanach zapalnych skóry jak np. łuszczyca;
  • olejek z drzewa sandałowego ma działanie antyseptyczne i antybakteryjne, dlatego znajduje zastosowanie w terapii cer trądzikowych;
  • zmniejsza stany zapalne towarzyszące egzemom i AZS;
  • z powodzeniem wykorzystywany w pielęgnacji cer dojrzałych, ponieważ redukuje zmarszczki oraz wygładza skórę;
  • przydatny w leczeniu hemoroidów, żylaków.

Ciekawostki: wspiera przy medytacji, pozwala wejść głębiej w siebie. Olejek z drzewa sandałowego ma właściwości uziemiające. Zmniejsza napięcia, pomaga rozładować emocje.

Olejek eteryczny waniliowy (INCI: Vanilla Planifolia Oil)

  • olejek waniliowy charakteryzuje się dobrze znanym, słodkim, ciepłym i apetycznym zapachem, przez który jest ceniony w przemyśle perfumeryjnym, a także przez szefów kuchni;
  • otrzymywany jest w procesie ekstrakcji z suszonych, zmielonych owoców wanilii (nazywanych potocznie laskami wanilii);
  • posiada właściwości przeciwutleniające, antystarzeniowe i przeciwzapalne. Pomaga neutralizować szkodliwe wolne rodniki, a także redukować zmiany trądzikowe.

Ciekawostki: stosowany aromaterapeutycznie wpływa pozytywnie na samopoczucie: działa uspokajająco i relaksująco, pomaga w zasypianiu, jest jednym z najbardziej znanych afrodyzjaków!

Absoluty – absolutnie niezbędne w kosmetykach naturalnych

Absoluty to jedne z form ekstraktu botanicznego, esencje zapachowe pozyskiwane najczęściej z delikatnych i wonnych kwiatów, jak np. róża damasceńska, jaśmin, neroli, champaka, różowy lotos. Gdy nie ma możliwości pozyskania olejku eterycznego z danej rośliny, wówczas tworzy się absoluty. Wykorzystuje się je w przemyśle perfumeryjnym oraz kosmetycznym. Absolut zawiera cały zespół substancji wonnych danej rośliny, a jego zapach bardzo jest zbliżony do zapachu świeżych kwiatów. Olejki eteryczne pięknie pachną to fakt, w świecie zapachów są jednak substancje po tym względem doskonalsze i są to właśnie absoluty. Ich woń jest doskonała, wręcz odurzająca.

Metody pozyskiwania absolutów są żmudne, dość skomplikowane i długotrwałe. Wyróżniamy:

  • Proces ekstrakcji – ekstrakcja niepolarnymi rozpuszczalnikami organicznymi – płatki kwiatów zalewa się n-heksanem, eterem dietylowym, eterem naftowym, freonami itp., które rozpuszczają substancje zapachowe. Po oddestylowaniu rozpuszczalnika pozostaje mazista lub stała masa, która nosi nazwę konkretu – jest to produkt przejściowy, który służy do wytworzenia absolutu. Otrzymaną masę rozpuszcza się w alkoholu. Po jego odparowaniu masę poddaje się chłodzeniu, a następnie odfiltrowaniu wosków i innych tego typu substancji. Produkt końcowy to mazista, gęsta ciecz.

Pomimo, że w produkcji absolutu wykorzystywane są środki chemiczne, produkt końcowy jest luksusowy, jakościowy i wyjątkowy.

  • Enfleurage – metoda opracowana i stosowana na Riwierze Francuskiej, nie jest jednak wykorzystywana na skalę przemysłową. Polega ona na wydobyciu zapachu ze świeżo zerwanych, żywych kwiatów za pomocą tłuszczu. Otrzymywana jest esencja w postaci absolutu.

Absoluty kwiatowe stosowane w kosmetykach Lost with Botanicals

Absolut champaca (INCI: Michelia Champaca Flower Oil)

  • cudowny zapach, głęboki, mocny, słodki, kwiatowy;
  • drzewo Michelia jest wiecznie zieloną rośliną pochodzącą z Indii i występującą w innych ciepłych regionach Azji (Bangladesz, Wietnam, Tajlandia, Indonezja), spokrewnioną z popularną magnolią. Drzewo to jest cenione najbardziej ze względu na wspaniałe kwiaty o niespotykanym, słodkim i odurzającym zapachu – jest wyczuwalny nawet z odległości kilkudziesięciu metrów!
  • zawiera dużą ilość składników aktywnych, m.in.: linalol, alkohol fenetylowy, beta-kariofillen, geraniol, alkohol benzylowy, alfa-terpineol, alfa-terpinen, borneol, dzięki którym wygładza zmarszczki, koi cerę podrażnioną, suchą, zniszczoną oraz atakowaną przez stany zapalne;
  • odpręża i uspokaja, a także działa odżywczo i regenerująco;
  • antyseptyczne składniki pomagają w zwalczaniu trądziku.

Absolut z różowego lotosu (INCI: Nelumbo nucifera (Pink Lotus) Oil)

  • dla nas najpiękniejszy zapach na świecie!
  • różowy lotos pochodzi z Egiptu, skąd powędrował do Azji – zaczęto go hodować na terenie ówczesnej Persji, Indii i Chin. Aż do dnia dzisiejszego różowy lotos hodowany jest w Azji, będąc mocno związanym z jej kulturą i mistycyzmem;
  • najważniejsze substancje bioaktywne obecne w płatkach lotosu to nucyferyna, N-nonucyferyna i nelumbozyd. Obok nich znajdują się flawonoidy i kwasy fenolowe;
  • ceniony jest przede wszystkim za swoje właściwości uspokajające – pomagają odprężyć umysł, zmniejszają poziom stresu i łagodzą napięcie nerwowe. Pozytywnie wpływają na koncentrację i redukują zmęczenie intelektualne. Są też doskonałym wsparciem dla długiej medytacji;
  • ponadto wykazuje delikatne właściwości ściągające i antyseptyczne oraz regenerujące i przeciwzmarszczkowe.

Absolut z róży damasceńskiej (INCI: Rosa Damascena Flower Oil)

  • olejek eteryczny z róży damasceńskiej uprawianej w słynnej Dolinie Róż w Kazanłyku w Bułgarii, jest jednym z najpiękniejszych i zarazem najdroższych zapachów kwiatowych;
  • jest on bogaty w alfa-pinen, aldehyd benzoesowy, beta-pinen, kamfen, karwon, aldehyd cynamonowy, cytronelol, eugenol, co nadaje mu właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, przeciwbakteryjne, antyproliferacyjne, regenerujące, dlatego pomaga leczyć zadrapania, lekkie poparzenia i podrażnienia;
  • olejek różany stymuluje w skórze naturalne procesy tworzenia się kolagenu III, białka pełniącego funkcję budulca skóry właściwej. Zapobiega procesom starzenia się skóry, powstawaniu zmarszczek. Zapewnia skórze jędrność i elastyczność. Poprawia koloryt skóry, wzmacnia naczynia włosowate, zapobiegając ich mikrouszkodzeniom;
  • absolut jest ceniony jako afrodyzjak, stosowany jest w terapii antydepresyjnej i antystresowej, a ponadto jest odpowiedni dla każdego typu cery. Pomaga utrzymać miękkość i jędrność dojrzałej skóry, a także złagodzić uczucie suchości. Z powodzeniem może być wykorzystywany przez osoby o cerze wrażliwej. Jest doskonałym składnikiem produktów nawilżających oraz stanowi dobry wybór dla szorstkiej lub podrażnionej skóry;
  • w aromaterapii pełni rolę zapachu, który uspokaja, wycisza, przywraca spokój i równowagę emocjonalną.

Podsumowanie, które może być początkiem Twojej przygody z olejkami eterycznymi

Olejki eteryczne to żywe, czyste i aktywne esencje natury o szerokim spektrum właściwości. Przekazują komórkom w naszym ciele informacje o równowadze.

To nasi przewodnicy w drodze do zdrowia, balansu emocjonalnego, pięknej i zadbanej skóry. Wyciągi z roślin mają moc harmonizowania merdianów i czakr. Używane na co dzień wyraźnie podnoszą jakość i komfort naszego życia. Wybieraj takie zapachy, które powodują pozytywne wibracje w Twoim sercu i umyśle.

Olejki eteryczne stosowane w kosmetykach naturalnych to m.in. promotory przejścia, dzięki czemu aktywne substancje przedostają się w głąb skóry. Stosuj produkty do pielęgnacji, które w składzie zawierają naturalne esencje zapachowe, aby móc cieszyć się piękną, promienną i zadbaną cerą!

Bibliografia:

  1. Adaszyńska Michalina, Swarcewicz Maria „Olejki eteryczne jako substancje aktywne lub konserwanty w kosmetykach”, Wiadomości Chemiczne, 139-158, 2012
  2. dr Judith Anodea „Czakry. Siedem kluczy do energetycznego uzdrowienia ciała i duszy”, Białystok 2019
  3. Bojarowicz Halina, Ziółkowska Alina, Krysiński Jerzy, „Wyjątkowość zapachu”, Hygeia Public Health 2016, 51(2), s. 154-160
  4. Cisowski Wojciech, Fecka Izabela, „Konkret i absolut jaśminowy”, Postępy Fitoterapii 4/2012, s. 231-239
  5. Lapare Marie-Claire „Aromaterapia. Olejki eteryczne do pielęgnacji skóry”, Warszawa 2005
  6. Loughran Joni, Bull Ruah „Aromatherapy and Subtle Energy Techniques: Compassionate Healing with Essential Oils”, 2000
  7. Matuszewska Beata „Aromaterapia praktyczna”, Białystok 2010
  8. Stryczniewicz Katarzyna „Podstawy aromaterapii w pracy z ciałem i emocjami”, Kraków 2018
  9. Kwartalnik Aromaterapia, tom 19 numer 4 (74), Jesień’2013

 

Autor: Karolina Smektała

Instagram @estetka.naturalnie

Facebook @estetka.naturalnie

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl