BEZPŁATNA DOSTAWA NA TERENIE POLSKI • DO KAŻDEGO ZAMÓWIENIA DODAJEMY PRÓBKI

Wersje językowe
PL/ENG
Waluty
Świeże i naturalne kosmetyki z lodówki - jak zdrowo odżywiać skórę?
13.jpg

 Świeże i naturalne kosmetyki z lodówki - jak zdrowo odżywiać skórę?

Tak jak zapewne starasz się odżywiać swoje ciało w najlepszy możliwy sposób, powinnaś pomyśleć również o odżywianiu swojej skóry, bo na piękną, dobrze wyglądającą skórę ma wpływ bogate, nieprzetworzone, świeże menu podawane prosto z talerza i odpowiednia pielęgnacja skóry. Oczywiście najlepiej kosmetykami naturalnymi i świeżymi, które są biologicznie aktywne.

Detoksykacja skóry - to warunek konieczny do prawidłowego odżywiania skóry 

Nie ma prawidłowego odżywiania naskórka bez jego jednoczesnej właściwej i sprawnej detoksykacji skóry, gdyż są to niezbędne, przecinające się procesy, których szlak metaboliczny ma zupełnie przeciwstawny kierunek, choć ten sam trzon.

Aby skóra została prawidłowa odżywiona i wykorzystała świeże aktywne składniki w kosmetykach pielęgnacyjnych, musisz spełnić trzy, podstawowe wymogi:

  • naskórek musi być właściwie natlenowany (czyli ukrwiony, aby krążąca w nim krew dostarczała wszystkie niezbędne składniki oraz odprowadzała sprawnie metabolity),
  • nawodniony (aby ciśnienie osmotyczne i onkotyczne umożliwiało dyfuzję składników odżywczych w głąb tkanek) oraz
  • oczyszczony, bowiem zalegające w porach mieszaniny łoju i martwego naskórka, szkodliwe produkty przemiany materii, zanieczyszczenia i metale ciężkie, upośledzają powyższe procesy i sprawiają, że naskórek zaczyna być dysfunkcyjny, czyli choruje - pojawiają się stany zapalne, dermatozy oraz skóra podlega wzmożonym procesom oksydacyjnym.

Składniki, najlepiej świeżo pozyskane i aktywne, które muszą znaleźć się w twoich kosmetykach naturalnych, najlepiej świeżych i bez konserwantów  

Jeśli chcesz zagwarantować swojej skórze (i ciału) najlepsze możliwe odżywienie (takie jakie dostarczają świeże kosmetyki z lodówki, bez konserwantów), szukaj produktów naturalnych zawierających surowce z których pochodzą substancje czynne takie jak:  

Kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. 

Zapobiegają odwodnieniu skóry, regulują cement międzykomórkowy, przeciwdziałają starzeniu oraz doskonale nawilżają. Znajdują się w olejach roślinnych.

Kwas gamma-linolenowy. 

Zmniejsza stany zapalne, poprawia gospodarkę wodną oraz normalizuje pracę gruczołów łojowych. Doskonale uelastycznia i zmiękcza naskórek, zwiększając jego odporność na czynniki zewnętrzne. Znajduje się w olejach roślinnych, najwięcej w oleju z pestek granata.

Witamina C i polifenole. 

Hamują procesy oksydacyjne oraz stany zapalne, które również przyspieszają starzenie. Zwiększają produkcję kolagenu oraz stoją na straży zachowania jak najdłużej i jak najlepszej jakości tkanki tłuszczowej. Znajdziesz je w oleju z pestek kiwi i oleju z pestek dzikiej róży, w ekstrakcie ze śliwki kakadu, bomba witaminy C!

Witaminy tłuszczowe (A, E, D, K). 

Doskonale uelastyczniają i zwiększają napięcie naskórka. Bez witamin tłuszczowych, nie ma prawidłowo nawilżonej i gładkiej cery. W kosmetykach poszukuj szczególnie witaminy E pochodzenia roślinnego oraz A. W naszych świeżych kosmetykach stosujemy roślinną witaminę E - pełne spektrum tokoferoli.

Minerały, szczególnie selen, cynk, krzem, miedź, żelazo i siarka. 

Utrzymują prawidłową elastyczność naskórka i są niezbędne w utrzymaniu prawidłowej mikroflory bakteryjnej.

Barwniki roślinne (likopen, chlorofil, beta-karoten, antocyjany, betacyjany). 

Barwniki muszą być świeże i wystarczająco dobrze ustabilizowane i zabezpieczone antyoksydacyjnie, inaczej utlenią się i staną się bezwartościowe dla skóry i organizmu. Chlorofil znika z wyciśniętego soku w 50% już po kilkunastu minutach! ta grupa jest bardzo wrażliwa na utlenianie, chociaż same są jednymi z najsilniejszych znanych dotąd antyoksydantów. Hamują stres oksydacyjny, rozjaśniają skórę, karmią ją najlepiej, jak tylko potrafią. W naszych kosmetykach włączamy beta karoten w dużych stężeniach do formulacji.

Polisacharydy. 

Dogłębnie nawilżają skórę. Cukry są niezbędne w prawidłowym nawodnieniu naskórka! Szczególnie bogatym źródłem polisacharydów są słodkie zioła (na przykład korzeń lukrecji), algi oraz produkty pszczelarskie. Spróbuj położyć sobie miód na skórę twarzy – efekt zobaczysz natychmiast.

Gdzie możesz znaleźć superfoods, substancje o niezwykłych właściwościach dla skóry? W świeżych kosmetykach z lodówki, naturalnie!

Co jest szczególnie bogatym źródłem powyższych substancji? Bezsprzecznie najlepszym wyborem są naturalne produkty. Aby były skuteczne muszą być świeże, aktywne i nieutlenione. Zawierają one niezbędny zestaw wszystkich wymienionych aktywnych enzymów i witamin, których nie można wytworzyć w tak doskonałej formie w postaci syntetycznej (wielokrotnie podejmowano nieudane próby, chociażby odtworzenia mleczka pszczelego), a widocznie wpływają pozytywnie na kondycję skóry wymagającej odżywienia. Oficjalnie, jednym z najbogatszych źródeł kombinacji związków odżywczych są produkty pszczele, szczególnie mleczko oraz pierzga, które doskonale odżywiają naskórek. W tej rubryce, można umieścić również związki, które otrzymały miano superfoods, a więc są wyjątkowo gęste odżywczo i można je pozyskać z jagód, malin, porzeczek, jeżyn, granatów, fig, warzyw liściastych zielonych (jarmuż, szpinak, pokrzywa, natka pietruszki), alg, orzechów i nasion, warzyw o intensywnej barwie, na przykład buraków.

Superfoods to nie wszystko, liczą się zdolności penetracyjne związków w głąb skóry, należy zadbać, aby kosmetyki je posiadały

Zatem aktywne świeże kosmetyki, które działają odżywczo na naskórek, muszą być nie tylko bogate w związki, które odżywiają skórę, ale również posiadać właściwą postać, która umożliwi im działanie nie tylko w powierzchownych warstwach naskórka. Takie zdolności posiadają kosmetyki naturalne - bowiem większość związków aktywnych, między innymi kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, cholesterol, flawonoidy, naturalne alkohole, są doskonałymi nośnikami (penetratorami) związków, a ich formy są wyjątkowo aktywne, bogate i cieszące się wysoką przepuszczalnością.

Rozleniwianie młodej skóry poprzez stosowanie kremów bogatych w substancje odżywcze to mit! Każda skóra podziękuje za świeże kosmetyki dające wartościowe odżywienie  

Skóra młoda nie ma wysokiego zapotrzebowania na składniki typowo odżywcze, ze względu na prawidłowe nawodnienie tkanek, wysokie zdolności samoregeneracyjne oraz wysoką zawartość dobrej jakości tkanki tłuszczowej, która zapewnia młodzieńczy owal oraz dobrą elastyczność skóry. Ma jednak duże skłonności do zanieczyszczania się, dlatego ogromne znaczenie w pielęgnacji takiego typu cery, mają regularne zabiegi mające na celu odblokowanie porów i usunięcie nadmiaru sebum i martwych komórek.

Nie oznacza to jednak, iż zapotrzebowanie na składniki o aktywnym działaniu nie istnieje i jest zerowe - skóra młoda z reguły wymaga ich mniej, ale stosowanie nawet bogatych produktów naturalnych nie powoduje jej rozleniwienia i przejedzenia, dlatego nie należy kierować się podanymi liczbami, a bieżącymi potrzebami skóry. Wiele osób w nieuzasadniony sposób unika stosowania kosmetyków przeznaczonych do skóry wymagającej, niezgodnych z zakresem referencyjnym dotyczącym wieku, odżywczych, obawiając się niepotrzebnie uodpornienia się skóry na dane związki, a następnie ich domniemaną, słabą efektywnością w późnym wieku. Naskórek przyjmuje dokładnie taką ilość substancji odżywczych i aktywnych, jakich aktualnie potrzebuje, a nadmiar substancji powlekających i regenerujących jest traktowany neutralnie. Należy zauważyć, iż skład ilościowy związków aktywnych w naturalnych, świeżych kosmetykach jest zmienny, dlatego nie ma możliwości, aby podczas stosowania cennych składników odżywczych o intensywnym działaniu, nawet posiadając skórę młodą, przekreśliło ich skuteczność w późniejszym wieku.

Dlaczego warto stosować świeże kosmetyki w przypadku skóry młodej? Co jej mogą zaoferować? 

Jeśli kosmetyk jest świeży, zawiera aktywne, wartościowe składniki, to masz pewność, że będzie skuteczny i zawarte surowce przekażą swoją energię i moc skórze.

Ze względu na różne czynniki i klimat z jakim codziennie się zmagamy, zapotrzebowanie na odżywcze substancje, dla każdej z nas jest inne. Osoby z rozchwianą gospodarką hormonalną, odwodnieniem, w zależności od typu zaburzeń i warunków atmosferycznych, będą wymagały większej ilości związków powlekających (zapotrzebowanie może być niemalże identyczne jak w przypadku skóry dojrzałej) lub praktycznie będą mogły pomijać je w pielęgnacji, stosując bardzo lekkie formuły kosmetyczne. Na młodej cerze znacznie lepiej sprawdzają się oleje schnące o lżejszej strukturze, które zawierają więcej kwasów omega-3 oraz omega-6, lepiej się wchłaniają i nie pozostawiają tłustego filmu - oleje z nasion owoców jagodowych, malin, truskawek, jeżyn, borówek, owoców dzikiej róży, czy lekkie oleje i masła o lepszych właściwościach ochronnych, zabezpieczających przed zimnem i utratą wilgoci - olej makadamia, masło awokado, shea, murumuru, babassu, olej buriti. Zapotrzebowanie na naturalne tłuszcze i aktywne witaminy, znacząco wzrasta w zależności od pory roku - chłodną jesienią i mroźną zimą, każdy typ młodej skóry, wymaga zastosowania większej niż zwykle ilości okluzji - najlepiej pozyskanej z naturalnych olei, witamin tłuszczowych, które zapobiegają nadmiernemu parowaniu wody.

Młoda cera jest szczególnie podatna na działanie wolnych rodników, a ich zbyt duża liczba wpływa negatywnie zarówno na stan skóry, jak i zdrowia. Antyoksydanty chronią nie tylko przed pojawieniem się przedwcześnie objawów starzenia wywołanych przez wolne rodniki, ale również zapobiegają utlenieniu się szkodliwych treści w porach - zapobiegają zatem powstawaniu zaskórników i tym samym doskonałej pożywki dla patologicznej mikroflory skórnej, która może powodować trądzik.

Pielęgnacja skóry dojrzałej. Czy świeże i naturalne kosmetyki są najlepszym wyborem dla skóry starzejącej się?

Wskazówki zegara nie cofają się, ale można spowolnić proces starzenia się skóry...

Skóra dojrzała ze względu na słabnące możliwości regeneracyjne i wiek komórek, posiada już bardziej zdefiniowane potrzeby, a jej zapotrzebowanie na poszczególne związki, naturalnie rośnie oraz równocześnie różnicuje się - skóra nie jest w stanie wytworzyć większości, neutralizujących substancji (na przykład naturalnego glutationu, którego to stężenie wraz z wiekiem maleje), tkanki są słabiej ukrwione, naskórek staje się cieńszy i bardziej wrażliwy, a produkcja kolagenu znacząco słabnie. Pożądane efekty, przyniosą jedynie kosmetyki o aktywnym działaniu, posiadające nie jedną, a najlepiej dziesiątki substancji o wielokierunkowym działaniu, których to połączenie wzajemnie wzmaga otrzymywane efekty. Większość dostępnych produktów nie przyniesie praktycznie żadnych upragnionych efektów, nawet podczas regularnego stosowania, gdyż jedynie bogate, najlepiej naturalne, skoncentrowane produkty, posiadają odpowiedni potencjał i dostarczają wszystkich niezbędnych związków - antyoksydantów, minerałów, kwasów NNKT, zabezpieczającej i łagodzącej okluzji.

Ze względu na cieńszą strukturę, większą skłonność do odwodnienia, podrażnień oraz występowania przebarwień, osoby dotknięte wiekiem, powinny poszukiwać konsystencji bardziej bogatych w naturalne emolienty, czyli tłuszcze, które pokrywają skórę łagodnym filmem i uchronią ją przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. W przeciwieństwie do pielęgnacji cery młodej, warto wybierać już oleje o gęstej, powlekającej, odczuwalnie cięższej i wymagającej ocieplenia konsystencji - bogate w niezbędne kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6, omega-9, witaminy tłuszczowe E i A (olej z pestek granatu, żurawiny, marakui (passiflora), porzeczki, czereśni), oraz oleje nieschnące, zawierające więcej kwasów nasyconych, które silniej powlekają naskórek (masło shea, masło z pestek awokado, olej z orzechów makadamia, z orzechów laskowych, orzechów marula, masło murumuru). Mają one stałą lub bardzo odżywczą konsystencję, pomimo to są aksamitne i lekkie w odczuciu i nie powodują nieprzyjemnego uczucia ściągnięcia.

Oleje zimnotłoczone, wartościowe, nierafinowane, które nie są poddawane działaniu wysokiej temperatury, dostarczają jednocześnie zmiękczających naskórek witamin tłuszczowych (szczególnie witaminy E oraz A) oraz są bogatym źródłem naturalnego cholesterolu, skwalenu i ceramidów, które zwiększają zdolności regenerujące, odżywiające oraz nawadniające naskórka. Łagodzą również podrażnienia i podnoszą odporność skóry.

Postępujące procesy oksydacyjne może jedynie ograniczyć bogactwo związków o działaniu antyoksydacyjnym, nie tylko naturalna witamina C (np. w oleju z pestek kiwi), ale cały arsenał poznanych dotąd substancji antyutleniających: barwniki roślinne beta-karoten, witaminy tłuszczowe (A, D, E, K), naturalny koenzym Q10, kwas alfa-liponowy, polifenole, enzymy oraz cukry. Tych wszystkich, wartościowych składników dostarczają jedynie naturalne, świeże aktywne kosmetyki naturalne, bowiem wyciągi roślinne to prawdziwe bogactwo związków, których nie posiadają, lub posiadają w jedynie wyizolowanej, mało efektywnej postaci, konwencjonalne, syntetyczne produkty przeznaczone do pielęgnacji twarzy.

Wybierz najlepszą formę odżywiania w zależności od typu skóry 

Zapotrzebowanie na poszczególne substancje można w prosty sposób podzielić na posiadany typ cery, pod uwagę należy oczywiście uwzględnić, tak jak już wyżej, warunki w jakich przebywamy, sposób odżywiania, nawadniania oraz uwarunkowania genetyczne.

Skóra tłusta również wymaga odżywienia, ale w lżejszej postaci, wymagającej jednocześnie sporej rozwagi w stosowaniu 

W praktyce najmniejsze zapotrzebowanie na tłuszcze, posiada skóra tłusta. Ze względu na często pojawiające się niedoskonałości oraz tendencję do powstawania zaskórników, w pielęgnacji tegoż typu skóry, niezbędne są antyoksydanty oraz polifenole, które hamują procesy oksydacyjne, zapobiegają utlenieniu się szkodliwych treści w porach oraz niwelują stan zapalny. Wyciągi roślinne, naturalne witaminy i aktywne związki antyutleniające, zazwyczaj mają formę wodną lub tłuszczową, ale wymagającą niskiego stężenia, zatem idealnie wpisują się w schemat lżejszego i mniej bogatego w okluzję schematu pielęgnacyjnego. Nie oznacza to, że skóra tłusta nie wymaga stosowania olejów, ale sprawdzą się lepiej stosowane raz na jakiś czas, w ramach potrzeby oraz w formie myjącej, całkowicie spłukiwanej, bowiem powinowactwo olejów naturalnych do ludzkiego sebum, umożliwia bardzo dobre usunięcie zabrudzeń bez nadmiernego ściągania i wysuszania naskórka.

Skomponowanie menu dla skóry suchej to spore wyzwanie

Cera sucha ma zazwyczaj zaburzoną barierę hydrolipidową, wymaga zatem większej ilości naturalnych, dobrych jakościowo tłuszczy oraz związków lipofilowych, między innymi składników cementu międzykomórkowego oraz witamin tłuszczowych. Mimo że ma znikomą tendencję do zatykania porów, wymaga zastosowania kosmetyków, które nie tylko powlekają skórę (gdyż to również potęguje uczucie suchości), a równie dobrze ją zmiękczają. Aby osiągnąć efekt idealnie nawodnionej skóry, należy zatem poszukiwać nie tylko wartościowych tłuszczów, ale również naturalnych wyciągów w postaci wodnej i żelowej, witamin oraz związków penetrujących - niskich stężeń kwasów (nie tylko w postaci czystych kwasów, a na przykład ekstraktów roślinnych), gliceryny roślinnej i naturalnych emulgatorów. Najlepszym wyborem są zatem wysoko jakościowe kremy, które zawierają wszystkie, wymienione składniki.

Cera mieszana jest do ołkiełznania – to mix cery suchej i tłustej, więc jest dwa razy pracy... 

Najlepiej na takim typie cery sprawdza się połączenie zasad pielęgnacji skóry tłustej (uwzględniając strefy bardziej przetłuszczające się) oraz suchej. Niestety jest to typ skóry wymagającej nieustannej obserwacji, a dobranie odpowiedniej pielęgnacji jest szczególnie trudne, bo różne strefy twarzy mają odmienne potrzeby.

Kosmetyki naturalne, nawet świeże, to nie wszystko – niezbędna jest również odpowiednia dieta od wewnątrz 

Woda przede wszystkim. Odpowiednie nawodnienie organizmu pozwala na prawidłowe funkcjonowanie wielu mechanizmom i procesom chemicznym zachodzącym w naszym ciele. Około 20% wody dziennie dostarczamy poprzez spożywanie soczystych owoców i warzyw. Woda ta, to najlepsza możliwa postać wody i nosi miano wody strukturyzowanej. W dodatkowe 1,5 litra płynów dziennie powinnaś zasilać organizm w postaci herbaty, kawy, a jeszcze lepiej czystej wody. Podczas upałów lub wzmożonej aktywności fizycznej odpowiednio więcej.

Oprócz nawadniania organizmu na skórę ma wpływ to ile i jakiej jakości spożywasz jedzenie. Dieta bogata w zielone i o intensywnej barwie rośliny, zdrowe tłuszcze ma wpływ na to jak wygląda skóra. Na stałe w menu powinnaś mieć wprowadzone pokarmy zawierające owoce, warzywa, ryby, orzechy, nasiona, oleje zimnotłoczone. W swojej diecie powinnaś uwzględniać nienasycone kwasy tłuszczowe. Brak dobrego tłuszczu w organizmie sprawia, że ściany komórkowe stają się bardzo cienkie lub wręcz poprzerywane i tracą wilgoć, czego widocznym objawem jest silne przesuszenie. Są źródłem energii oraz budulcem i nośnikiem wielu ważnych dla naszego organizmu witamin A, E, D i K. - Tłuszcze roślinne zawierają dużo witaminy E, która działa w organizmie, jako antyoksydant tj. wychwytuje krążące po nim wolne rodniki, które niszczą strukturę kolagenu.

Odpowiednio dobrane menu oddziałuje na naskórek przyczyniając się do wygładzenia skóry, poprawienia jej struktury i kolorytu. Decyduje o prawidłowym formowaniu się komórek skóry, normalizuje ich dojrzewanie i podziały. Dzięki temu sprzyja odnowie komórkowej.

Mamy nadzieję, że po tym artykule nie będziesz już miała wątpliwości, że świeże i naturalne kosmetyki, tworzone z troską o wartości i aktywność surowców są najlepszym możliwym wyborem. Od aktywności biologicznej surowców zależy odżywienie skóry i skuteczność kosmetyku. 

W Lost with Botanicals tworzymy naturalne i świeże kosmetyki z lodówki. Olbrzymią uwagę przykładamy również do świeżości składników, z których tworzymy. Nasze surowce docierają do nas praktycznie chwilę po wytłoczeniu, czy wyciśnięciu, mają moc, są aktywne, bo są świeże. Dlatego skóra ma szanse żywić się pokarmem - świeżym i wartościowym, przebogatym w biologicznie aktywne substancje czynne. O tym jak tworzymy przeczytasz tu KLIK

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl