• BEZPŁATNA DOSTAWA NA TERENIE POLSKI • DO KAŻDEGO ZAMÓWIENIA DODAJEMY PRÓBKI

Wersje językowe
PL/ENG
Waluty
Retinal – co lubi, a czego nie znosi ten wyjątkowy retinoid? Od czego zależy stabilność i skuteczność retinalu? Optymalna temperatura, opakowanie, światło, pH, interakcje z innymi składnikami.
Retinal stabilność i skuteczność, optymalna temperatura, opakowanie, światło, pH, interakcje z innymi składnikami.

Retinal – co lubi, a czego nie znosi ten wyjątkowy retinoid? Od czego zależy stabilność i skuteczność retinalu? Optymalna temperatura, opakowanie, światło, pH, interakcje z innymi składnikami.

 

Stabilność cząsteczki retinalu (retinaldehydu) w recepturze kosmetyku wpływa na skuteczność działania retinalu na twoją skórę. Więc to ultra ważne, żeby wybrać retinal w optymalnej recepturze, bezpiecznym opakowaniu i przechowywać w idealnych dla retinalu warunkach.

Sama stabilność retinalu w recepturze, zależy od kilku ważnych czynników, które muszą być spełnione, aby retinal był aktywny i pełnowartościowy i żeby zadziałał jak najlepiej.

 

Co wpływa na stabilność i skuteczność cząsteczki retinalu w recepturze kosmetyku?

  1. Dodatkowa stabilizacja retinalu w recepturze.
  2. Interakcje retinalu z innymi składnikami aktywnymi w składzie kosmetyku.
  3. Krótki termin ważności kosmetyku.
  4. Temperatura.
  5. Ekspozycja na światło.
  6. Optymalne pH kosmetyku.
  7. Dostęp do tlenu.
  8. Opakowanie.

 

  1. Stabilizacja retinalu innymi składnikami aktywnymi.

Wprowadzenie dodatkowych antyutleniaczy, substancji stabilizujących do kosmetyków pomga w zachowaniu stabilności retinalu oraz przedłużeniu trwałości jego cząsteczki.

 

  1. Inne składniki aktywne w recepturze potrafią zepsuć (zdegradować) retinal poprzez reakcje chemiczne. Unikaj!

Retinal może reagować z różnymi składnikami aktywnymi w kosmetyku, co wpływa na jego stabilność oraz skuteczność. Reakcje chemiczne mogą być wielowymiarowe, ale krótka lista składników, których nie powinno być w kosmetyku z retinalem pomoże Ci ustrzec się przed błędami technologów i wybrać najlepiej skomponowaną formułę z retinalem.

- niektóre składniki są alkalizujące lub zakwaszające i mogą wpływać na pH kosmetyku, co z kolei może wpłynąć na stabilność retinalu, np. kwas askorbinowy czy kwas salicylowy, wodorotlenki sodu, potasu, magnezu, wodorowęglan wapnia,

- alkohol - niektóre składniki kosmetyków, takie jak alkohol, mogą wpłynąć na stabilność retinalu, ponieważ mogą przyspieszać proces utleniania,

- alfa-hydroksykwasy (AHA) - AHA, takie jak kwas glikolowy lub mlekowy, mogą zwiększać wrażliwość skóry na światło, co może prowadzić do degradacji retinalu.

- benzoesan sodu - benzoesan sodu jest składnikiem konserwującym stosowanym w kosmetykach, który może reagować z retinalem i wpłynąć na jego stabilność poprzez utlenianie pod wpływem powietrza.

 

  1. Data ważności kosmetyku ma olbrzymie znaczenie dla stabilności retinalu

Konwencjonalne kosmetyki są konserwowane nawet na 3 lata, więc to ultra ważne, aby sprawdzić czy kosmetyk jest świeży. Jeśli zostało mu do daty ważności naprawdę krótko, to nie kupuj go, bo retinal w tym kosmetyku jest już z dużym prawdopodobieństwem zdeaktywowany.

Najlepsze kosmetyki dla tak wrażliwych i niestabilnych substancji jak retinal to kosmetyki świeże, naturalne (z okresem przydatności poniżej 12 miesięcy) z krótkim terminem ważności, wtedy retinal ma okazję zadziałać.

 

  1. Jaka temperatura jest idealna dla retinalu: najlepszy jest chłód lodówki!

Wysokie temperatury (około 20 stopni Celsjusza i wyższe) mogą prowadzić do utleniania retinaldehydu i do utraty skuteczności kosmetyków zawierających ten składnik.

Dlatego kosmetyki z retinaldehydem powinny być przechowywane w chłodnym miejscu, idealnie w lodówce! Powszechnie uznaje się, że temperatura pokojowa jest wystarczająca dla bezpieczeństwa retinalu, ale rzadko mamy temperaturę poniżej 20 stopni Celsjusza w łazience, więc bezpiecznie trzymaj serum z retinalem w lodówce.

 retinal

  1. Ekspozycja retinalu na światło

Retinal jest wrażliwy na światło UV o długości fal poniżej 400 nm, co oznacza, że jest wrażliwy na promieniowanie UVB (280-320 nm) i UVA (320-400 nm). Dlatego kosmetyki zawierające retinal powinny być przechowywane w ciemnym miejscu i chronione przed światłem.

Konkretnie, retinal jest wrażliwy na światło UV (ultrafioletowe) o długości fali krótszej niż 400 nm. Fotodegradacja retinalu jest procesem, w którym cząsteczki retinalu ulegają uszkodzeniu przez absorpcję energii światła UV, co prowadzi do powstania reaktywnych form tlenu i uszkodzenia struktury cząsteczki retinalu.

Dla lepszego zobrazowania, zakresy długości fal w różnych rodzajach promieniowania są następujące:

a) promieniowanie gamma: poniżej 0,01 nm

b) promieniowanie rentgenowskie: 0,01 - 10 nm

c) promieniowanie ultrafioletowe (UV): UV-C: 100 - 280 nm; UV-B: 280 - 320 nm; UV-A: 320 - 400 nm

d) światło widzialne: 400 - 700 nm

e) promieniowanie podczerwone (IR): IR-A: 700 - 1400 nm, IR-B: 1400 - 3000 nm, IR-C: 3000 - 1 000 000 nm

Dodamy, że granice między różnymi zakresami promieniowania są przybliżone i nie ma jednoznacznej definicji granicy między nimi.

 

  1. W jakim pH kosmetyku retinal jest stabilny?

Najbardziej optymalne środowisko dla retinalu, w którym jest najbardziej stabilny to pH kosmetyku 5-7.

W związku z tym kosmetyki zawierające retinal powinny mieć odpowiednio dostosowane pH, aby zapewnić stabilność tego składnika i skuteczność kosmetyku.

 

  1. Kontakt retinalu z tlenem

Retinal może ulec utlenieniu pod wpływem powietrza, co również może prowadzić do zmniejszenia jego stabilności.

Retinal pod wpływem powietrza utlenia się poprzez reakcję z tlenem atmosferycznym, co prowadzi do powstania różnych związków utlenionych. W trakcie utleniania dochodzi do uszkodzenia cząsteczki retinalu, co zmienia jego strukturę i właściwości.

Utlenianie retinalu jest procesem wolnorodnikowym, co oznacza, że w trakcie reakcji powstają wolne rodniki, które mogą uszkadzać inne cząsteczki w kosmetyku, prowadząc do powstawania innych związków utlenionych i degradacji produktu.

 

  1. Idealne opakowanie dla formulacji z retinalem, które zadba o ten składnik aktywny do granic możliwości.

Retinaldehyd jest wrażliwy na tlen i wilgoć, dlatego kosmetyki z retinaldehydem powinny być przechowywane w szczelnym opakowaniu, aby zapobiec dostawaniu się tlenu i wilgoci do produktu.

Zmiany chemiczne zachodzące w cząsteczce retinalu pod wpływem fotodegradacji mogą prowadzić do zmniejszenia skuteczności kosmetyku, który zawiera ten składnik. Dlatego też, aby zapewnić maksymalną stabilność i skuteczność kosmetyku z retinalem, zwykle stosuje się opakowania ochronne, które chronią produkt przed światłem.

 

W Lost with Botanicals mamy 2 produkty z retinalem:

1. serum/booster z retinalem do twarzy Bloom hero oraz

2. serum/booster z retinalem pod oczy Bloom hero Eye.

Obydwa sera spełniają wszystkie powyższe wymagania i parametry bezpieczeństwa dla retinalu.

Retinal w naszych kosmetykach jest bezpieczny, podwójnie stabilizowany, więc działa aktywnie. Pozostałe składniki dbają o siebie i zostały dobrane z wielką uwagą i znajomością zasad.

Trzymasz serum z retinalem w lodówce, masz krótki termin ważności 16 tygodni, co motywuje cię do regularnego, codziennego stosowania, a ciemne szkło anty UVA, UVB, szczelne, chroni przed degradacją cząsteczki.

Idealnie!

 

Następny artykuł:

RETINAL - 20 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO KOCHAĆ RETINAL. NAJSKUTECZNIEJSZY RETINOID BEZ RECEPTY.

RETINAL, RETINOL I INNE RETINOIDY W KOSMETYKACH - JAK JE WYBRAĆ, WPROWADZAĆ I STOSOWAĆ?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl