• BEZPŁATNA DOSTAWA NA TERENIE POLSKI • DO KAŻDEGO ZAMÓWIENIA DODAJEMY PRÓBKI

Wersje językowe
PL/ENG
Waluty
Co to jest cera naczyniowa, skąd się bierze i jak ją pielęgnować?
42.jpg

Co to jest cera naczyniowa, skąd się bierze i jak ją pielęgnować?

Czy rumiane policzki są zawsze okazem zdrowia? Porozmawiajmy o cerze naczyniowej!

Każda z nas ma tylko jeden typ cery: normalną, sucha, tłustą lub mieszaną. Do tego jednak mogą pojawiać się dodatkowe problemy, czyli podsypy skóry, do których należy m.in. skóra naczyniowa.

Czym się charakteryzuje cera naczyniowa?

Cerę naczyniową nazywamy inaczej płytko unaczynioną - spod skóry mogą prześwitywać naczynka, które pod wpływem różnych czynników się rozszerzają i dają efekt rumieńca. Początkowo jest on przejściowy, ale z czasem może się utrwalać, a tracące elastyczność naczynka już pozostawać w stanie rozszerzenia, co my widzimy jako pajączki, czyli czerwone nitki na skórze. Najczęściej pojawiają się na nosie lub policzkach.

Wraz z wiekiem może pojawiać się więcej takich naczynek, gdyż nasza skóra produkuje mniej kolagenu trzymającego ich ścianki w ryzach oraz jest gorzej chroniona przez mniejsze ilości sebum na swojej powierzchni i bardziej podatna na czynniki zewnętrzne.

Większe tendencje to naczyniowości mają cery suche i jasne. Tłuste przeważnie są nieco grubsze i odporniejsze, ale nie jest to regułą. Takie skłonności mogą być wrodzone lub rozwijać się w wyniku ciąży, menopauzy, czy błędów pielęgnacyjnych.

Co wpływa na stan cery naczyniowej?

Zależnie od osoby, rumień mogą pogarszać:

  • niskie lub wysokie temperatury na zewnątrz, zmiana temperatur po przejściu do innego pomieszczenie
  • picie alkoholu, rozgrzewające potrawy, napoje
  • stosowanie gorącej wody podczas kąpieli lub korzystanie z sauny
  • tarcie skóry: wszelkiego rodzaju ściereczki, szczoteczki, peelingi mechaniczne
  • stosowanie zasadowych mydeł lub częste zabiegi kwasowe w domu
  • promieniowanie słoneczne
  • leki rozszerzające naczynia
  • zaburzenia hormonalne
  • stres

Dobrze byłoby wszelkie te czynniki ograniczać! Ważnym wspólnym mianownikiem części z nich jest naruszanie naturalnej bariery ochronnej skóry. Kiedy pozbywamy się sebum i wierzchnich warstw naskórka, ten staje się podatniejszy na czynniki drażniące, czy zmiany pogody, z czego może się również rozwinąć wrażliwość lub trądzik różowaty.

Trądzik różowaty jest chorobą, którą już trzeba leczyć u dermatologa. Kiedy to już on, a kiedy cera naczyniowa? Jeśli rumień się uporczywie utrzymuje, pojawiają się w jego obrębie stany zapalne lub krostki, najlepiej jak najszybciej to skonsultować!

Kolejnym kłopotem mogą być wspomniane wyżej pajączki - jeśli się pojawią, to już nic na nie nie poradzimy kosmetykami! Tu już będzie potrzebny kosmetolog lub lekarz medycyny estetycznej i odpowiednio dobrane zabiegi, np. laserowe.

Dlatego tak ważna jest odpowiednio dobrana to takiej skóry pielęgnacja :)

Jak pielęgnować skórę naczyniową?

Przede wszystkim łagodnie, by nie pogłębiać problemu! Nie korzystać z sauny, gorącej wody w kąpieli, nie trzeć skóry wacikami, czy ręcznikiem po jej umyciu. Warto też pilnować diety: unikać wspomnianych wyżej czynników i dbać o jej zróżnicowanie oraz odpowiednie ilości witamin, m.in. C biorącej udział w produkcji kolagenu podpierającego strukturę naczyń.

Jakich kosmetyków używać przy skórze naczyniowej? Etapy pielęgnacji skóry naczyniowej.

Oczyszczanie powinno być delikatne. Warto tutaj w kwestii demakijażu postawić na olejki z emulgatorem - płyny micelarne wymagają zastosowania wacików, a same oleje należy zmyć bardzo ciepłą wodą i ręczniczkiem, co też nie jest najlepsze dla takiej skóry. Olejek hydrofilny natomiast spłucze się samą wodą - możesz wybrać Goodbye dirt, który świetnie się sprawdzi w tej roli!

W drugim kroku oczyszczania możesz postawić zarówno na żele, pianki, jak i emulsje - wszystko zależy od Twojego typu cery: tłustsze przeważnie bardziej polubią się z żelowymi konsystencjami, a suche z bardziej otulającymi mleczkami i emulsjami.

Twój kolejny must have przy skórze naczyniowej to krem z filtrem. Promieniowanie UV silnie wpływa na naczynka, powoduje ich rozszerzanie, rumień, stany zapalne. Krem z filtrem powinien być nieodłącznym, ostatnim etapem Twojej pielęgnacji. Filtry mineralne mogą się tu sprawdzić nieco lepiej, ale jeśli masz pewność, że na chemiczne nie reagujesz podrażnieniem, możesz też sięgnąć po nie.

W pielęgnacji dodatkowej przy skórze naczyniowej możesz już dalej wybierać wedle potrzeb i upodobań - kremy, sera, toniki, olejki, emulsje - oferta jest bardzo szeroka!

Super składniki w kosmetykach naturalnych wspomagające skórę naczyniową w pielęgnacji

Zwróć jednak szczególnie uwagę na zawartość w kosmetykach takich składników jak:

  • rutyna, arnika, kasztanowiec, dzika róża czy ciemne owoce, jak czarna porzeczka, jagoda - wzmacniające ściany naczyń
  • wąkrota azjatycka, lukrecja, pantenol, alantoina - łagodzące, przeciwzapalne
  • witamina C - pobudzająca syntezę kolagenu, wyrównująca koloryt
  • kwasy PHA - ograniczające rumień, działające przeciwzapalnie
  • ceramidy, oleje - uzupełniające barierę ochronną skóry
  • hialuron, betaina, sorbitol, gliceryna - zatrzymujące nawilżenie w naskórku

Jakich składników unikać w kosmetykach przy skórze naczyniowej?

Lista składników w kosmetykach jest przejrzysta i łatwa do zweryfikowania:

  • alkoholu działającego wysuszająco, mogącego podrażniać naczynka
  • silnych detergentów, które zostawiają na Twojej skórze uczucie ściągnięcia
  • mocnych kwasów - te zostaw tylko na zabiegi gabinetowe
  • dużych ilości olejków eterycznych zawierających popularne alergeny, bo mogą wywoływać u Ciebie rumień i pieczenie

Jak produkty Lost with Botanicals mogą wesprzeć pielęgnację naczyniowej skóry?

Zwróć uwagę, że kosmetyki Lost with Botanicals zawierają różne kompozycje olejków eterycznych - jeśli wiesz, że jakiś Ci nie służy, za każdym razem sprawdź, czy nie widzisz go w składzie INCI. Nie wszystkie olejki jednak zawierają alergeny - to widać na samym końcu składu (Geraniol, Limonene) i nie muszą one źle wpływać na stan skóry. Wszystko zależy od indywidualnych preferencji.

Na Twojej skórze szczególnie może się sprawdzić m.in. Glow hero, czyli booster przebogaty w witaminę C w 3 formach odpowiednich nawet dla cer wrażliwych i naczyniowych. Zawiera również glukonolakton, czyli kwas PHA o działaniu przeciwzapalnym, kojącą różę oraz antyoksydacyjny koenzym Q10 i kwas liponowy. Pomoże silnie odżywić skórę, nada jej blasku i wesprze naczynka.

Jeśli szukasz czegoś silnie nawilżającego, możesz zerknąć na serum Rose rain z dużą ilością kwasu hialuronowego i róży. Owocowe ekstrakty dodatkowo działają antyoksydacyjnie, a oleje pomogą zatrzymać nawilżenie w skórze. Krem natomiast dobierz pamiętając o swoich preferencjach - wolisz coś ultra lekkiego, bardziej odżywczego? Zawsze możesz też napisać i poprosić o pomoc w wyborze :)

Anna Kochanowska
Blog: annemarie.pl

IG & FB: @annemarie.blog

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl