BEZPŁATNA DOSTAWA NA TERENIE POLSKI • DO KAŻDEGO ZAMÓWIENIA DODAJEMY PRÓBKI

Wersje językowe
PL/ENG
Waluty
Dobry krem przeciwzmarszczkowy, przeciwstarzeniowy czy serum anti-ageing ? O tym jak skutecznie zapobiegać starzeniu się skóry.
24.jpg

Dobry krem przeciwzmarszczkowy, przeciwstarzeniowy czy serum anti-ageing to nie wszystko. O tym jak skutecznie zapobiegać starzeniu się skóry.  

Cudowne specyfiki cofające efekty starzenia się skóry nie istnieją, ale można pomóc skórze starzeć się wolniej

Każda z osób świadomie wybierająca kosmetyki przeciwstarzeniowe zdaje sobie sprawę, że efektów starzenia się skóry nie da się cofnąć, ale można opóźnić jej proces starzenia i dlatego w kwestii problemów cery dojrzałej jak zmarszczki, przebarwienia, czy rozszerzone naczynka, największe znaczenie ma prewencja. Tylko kiedy nadchodzi odpowiedni moment na wprowadzenie pielęgnacji opóźniającej procesy starzenia się skóry? Czy istnieje jakaś granica wieku lub moment, w którym skóra da nam znać, że najwyższa pora wprowadzić kosmetyki „anti-age”? Po jakie kosmetyki sięgać i jakich substancji aktywnych szukać w kosmetykach?

Kiedy rozpocząć walkę z czasem i sięgnąć po krem opóźniający efekty starzenia się skóry?

Niestety nie istnieje sztywna granica, którą należałoby się sugerować, natomiast im wcześniej zaczniemy zwracać uwagę na opóźnianie procesów starzenia, tym lepsze efekty będziemy w stanie osiągnąć - dlaczego?

Ponieważ już po 25 r. ż. zaczyna spadać poziom produkcji kolagenu i elastyny w skórze a problem ten nasila się około 30 r.ż.

Jednocześnie spada aktywność gruczołów: skóra nie tylko produkuje mniej sebum, co zapewne ucieszy posiadaczki łojotokowych cer, ale przede wszystkim ma mniejsze zdolności do odbudowywania bariery hydrolipidowej skóry oraz jej podtrzymywania - bariera ta jest bardzo istotna, ponieważ chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi jak wiatr, mróz, czy zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu, a także zapobiega utracie wody z naskórka, dzięki czemu skóra jest odpowiednio nawilżona. Zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych i potowych sprawi, że skóra nie będzie w stanie w wystarczającym stopniu zatrzymać wody w naskórku, ani zachować odpowiedniej ochrony w ciągu dnia, a to przyczyni się do częstszych podrażnień, zaczerwienień i reaktywności skóry z jednoczesnym uczuciem niedostatecznego nawilżenia.

Maleje produkcja NMF w skórze: NMF, czyli Naturalny Czynnik Nawilżający (Natural Moisturizing Factor), odpowiada za wiązanie wody w naskórku, a zmniejszenie jego produkcji przyczynia się do częstszego pojawiania się suchych skórek.

Zmniejsza się zdolność do odnawiania naskórka - jego błona podstawna wolniej produkuje nowe komórki skóry, co również nasila problem suchych skórek, a nawet hyperkeratotycznych, łuszczących się zmian.

Spowolnienie produkcji nowych komórek oraz utrudniona produkcja bariery hydrolipidowej przyczynia się do zmian w wyglądzie skóry - jeśli będzie ona narażona na czynniki drażniące, np. promieniowanie UV, mróz, drażniące substancje w kosmetykach lub zbyt agresywnie oczyszczana, w ramach reakcji obronnej skóra zacznie pogrubiać warstwę rogową naskórka, a to tworzy efekt nieestetycznej, ziemistej cery.

Poważnym wydarzeniem dla skóry jest spadek hormonów kobiecych podczas menopauzy - znacznie przyczynia się on do zmniejszenia produkcji kolagenu i elastyny, co skutkuje nie tylko utratą jej jędrności, ale także osłabienie naczyń krwionośnych, co prowadzi do nasilenia zaczerwienień skóry i rozwoju cery naczynkowej.

Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa skóry dojrzałej i prewencja starzenia skóry młodej – od czego zacząć?

Dobrze dobrana, odżywcza, ale nieobciążająca konsystencja kosmetyku to połowa sukcesu

Na początek należy określić typ swojej cery i w zależności od niej dobierać konsystencje kosmetyków - powinny mocno nawilżyć i odżywić cerę, jednocześnie jej nie obciążając, jeśli ma skłonności do komedogenności, natomiast jeśli wymaga dostarczenia dodatkowych substancji, np. uszczelniających w przypadku cery naczynkowej czy natłuszczających w przypadku skóry suchej, powinnyśmy jej tego dostarczyć.

Przeanalizuj, czy skutecznie oczyszczasz skórę, a przy tym jej nie szkodzisz

Nie należy oczyszczać skóry zbyt mocno - stosowanie zbyt mocnych kosmetyków do mycia twarzy to prosta droga do naruszenia bariery hydrolipidowej, a tym samym wzrostu ucieczki wody z naskórka i odwodnienia cery. Jeśli po umyciu twarzy odczuwasz „ściagnięcie”, wręcz skóra domaga się aplikacji kremu to znak, że zastosowany kosmetyk był zbyt mocny, a woda działa silnie wysuszająco.

Nawilżenie skóry to tajemnica, o której wszyscy wiedzą, ale niekoniecznie potrafią wykorzystać w pielęgnacji dla nawodnienia swojej skóry

Nawilżenie to podstawa! Odpowiednio nawilżona skóra jest bardziej napięta i sprężysta. Natomiast na cerze odwodnionej pojawiają się tymczasowe, bardzo delikatne i płytkie zmarszczki, które chociaż niewielkie, są widoczne. Odpowiednie nawilżenie cery sprzyja ich niwelowaniu, a zaniedbane mogą pozostać na stałe. Pamiętaj, że cząsteczki wody są niezbędne do stabilizacji włókien kolagenowych w skórze - dlatego też odpowiednie nawilżenie skóry pośrednio przyczynia się do prawidłowego budowania kolagenu, który odpowiada za jędrność skóry.

Tylko peelingi prawidłowo przeprowadzone i dopasowane do potrzeb są prawdziwym przyjacielem skóry

Nie nadużywaj peelingów - chociaż złuszczanie naskórka przynosi dobre efekty w przypadku łuszczącej się skóry, to jest to efekt krótkotrwały. Cera dojrzała ma problem z odbudową naskórka i suche skórki są przyczyną nieodpowiedniego nawilżenia oraz natłuszczenia cery - jeśli pojawiają się na Twojej skórze, zadbaj o dostarczenie jej substancji odpowiednio wzmacniających poziom nawilżenia. Pamiętaj, że chociaż peelingi skutecznie pobudzają skórę do odnowy, to proces ten zachodzi coraz wolniej, dlatego nieprawidłowo przeprowadzany może pogorszyć stan skóry. Jeśli chcesz podjąć się kuracji złuszczającej z użyciem kwasów, najlepszym wyborem będzie udanie się do gabinetu kosmetologicznego i oddanie się w ręce profesjonalisty. Chyba, że masz wiedzę i doświadczenie, jak przeprowadzić je w domowym zaciszu.

Jakie składniki są niezbędne w dobrze działającym kosmetyku przeciwstarzeniowym, przeciwzmarszczkowym?

Aby skutecznie nawilżyć cerę niezbędnym jest, by kosmetyki miały zbilansowany skład, a więc zawierały:

  1. emolienty, które wzmacniają i pomagają odbudować barierę hydrolipidową skóry. Substancje te działają głównie na powierzchni skóry i ich zadaniem jest zmniejszenie ucieczki wody z naskórka. Do grupy emolientów należą oleje, woski, masła, alkohol cetylowy, cetylostearylowy, kwas stearynowy, czy oleinian glicerolu,
  2. humektanty, których celem jest wniknąć w naskórek i wiązać cząsteczki wody (jest to wsparcie dla NMF). Do humektantów należą: cukry (np. ksylitol, glukoza, sorbitol), kwas mlekowy, mocznik, kwas piroglutaminowy, aloes, gliceryna, kwas hialuronowy, betaina. Uwaga - chociaż humentanty mają możliwość wiązania wody w naskórku, to pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych będą sprzyjać odwodnieniu. Dlatego niezbędnym jest, by stosować emolienty, które niwelują ten efekt, chronią przed czynnikami zewnętrznymi i zapobiegają ucieczce wody!

Skóra starzejąca się potrzebuje mocnych antyoksydantów, nota bene skóra w każdym wieku ich potrzebuje…  

Wybieraj kosmetyki bogate w antyoksydanty, tj. substancje wyłapujące wolne rodniki, które bezpośrednio wpływają na niszczenie włókien kolagenowych w skórze, a także niszczących DNA komórek, co przyczynia się do ich mutacji i może być groźne nie tylko dla urody, ale także zdrowia! Antyoksydantami są np. witamina E i A (zawarte w każdym oleju!), witamina C (oleje i ekstrakty z róży, pestek granatu, nasion pietruszki, owoców acai), resweratrol (zawarty w oleju z pestek winogron).

Skóra w każdym wieku potrzebuje odżywienia, ale dojrzała potrzebuje go więcej

Pamiętaj o bogactwie substancji odżywczych, które nasycają skórę niezbędnymi pierwiastkami, dzięki czemu staje się ona bardziej promienna, wygląda na wypoczętą i pełną sił witalnych.

Zmarszczki pojawią się na skórze później, jeśli będziesz ćwiczyła jogę twarzy, albo przynajmniej rozluźniała ją masażami

By zapobiec pojawieniu się oraz pogłębianiu zmarszczek mimicznych, warto wykonywać systematyczne masaże skóry - pamiętaj, by wykonywać ruchy okrężne przeciwnie do działania grawitacji i przeciwdziałając kierunkowi działania mięśni, by je rozluźnić. Relaksację mięśni wspomaga olejek lawendowy oraz olej z pestek opuncji.

Im więcej pijesz dobrej jakości wody, tym skóra będzie w lepszej kondycji  

Pamiętaj o wypijaniu odpowiednich ilości wody - kosmetyki wiążą wodę w skórze, zapobiegają jej ucieczce jednak nie są w stanie wtłoczyć wody do komórek. Woda dostaje się tam poprzez jej spożywanie, dlatego jeśli nie będziemy jej dostarczać w odpowiedniej ilości, pielęgnacja może okazać się nieskuteczna nawet, jeśli będzie odpowiednio dobrana.

Czy kosmetyki naturalne są w stanie skutecznie opóźnić procesy starzenia się skóry?

Wręcz to kosmetyki naturalne powinny być zalecane w pielęgnacji cer dojrzałych! Kosmetyki konwencjonalne nie są tak bogate w ilość i stężenie substancji aktywnych, jak te naturalne. Jako prosty przykład można podać fazę olejową kremu, która może stanowić nawet 30% a nawet i więcej części kosmetyku. Jeśli fazą olejową kremu będą oleje, woski, masła roślinne, to skóra dostanie dawkę substancji czynnych- nie tylko takich, które będą zapobiegać ucieczce wody z naskórka, ale także odżywią ją (oleje to bogactwo witamin, głównie A i E, bardzo pomocnych w opóźnianiu procesów starzenia się skóry). Natomiast jeśli fazą olejową będzie parafina oraz silikony, to nie dadzą tak wielokierunkowego efektu- będą jedynie zapobiegać ucieczce wody z naskórka. 

Ponadto jako substancje komedogenne, będą utrudniać wnikanie do skóry substancji aktywnych, a także mogą przyczynić się do rozwoju środowiska beztlenowego na skórze, na którym będą rozwijać się bakterie Propionibacterium acnes odpowiadające za trądzik. Jeśli zbagatelizujemy nasilenie się tych zmian i nie podejmiemy odpowiednich kroków w pielęgnacji, może on przekształcić się w cięższą odmianę trądziku np. różowaty, który wymaga leczenia dermatologicznego.

Jak starzeje się skóra i co wpływa na przyśpieszenie procesu starzenia się skóry

Poza fizjologicznym starzeniem się skóry, który wynika ze spowolnienia procesów w niej zachodzących w miarę upływu lat, istnieje kilka czynników, które znacznie przyspieszają ten proces. Należą do nich:

  • Dieta uboga w substancje odżywcze - mało surowych warzyw, owoców, produktów nieprzetworzonych czy wypijanie zbyt małej ilości wody,
  • Sytuacje i substancje, które przyczyniają się do zwiększenia stresu oksydacyjnego i zwiększenia ilości wolnych rodników w skórze: zanieczyszczenia powietrza, spaliny, dym papierosowy, styl życia obfitujący w stres, zbyt mała ilość snu, promieniowanie UV.

Największy wróg młodej cery – fotostarzenie i promieniowanie UV

Skóra narażona na długotrwałe i systematyczne promieniowanie UV starzeje się w bardzo charakterystyczny sposób, który nazywany jest fotostarzeniem. Na skórze obecna jest cała sieć zmarszczek i bruzd, jednocześnie jest ona cienka, niemal pergaminowa, a na jej powierzchni występują liczne przebarwienia. Na takiej skórze często rozwijają się brodawki łojotokowe oraz stwarza ona ryzyko zachorowania na czerniaka.

Sięgaj po filtry UV, aby zminimalizować efekty promieniowania słonecznego

Podobnie jak w przypadku innych kosmetyków, warto zagłębić się w skład INCI i przeanalizować zawarte w nich substancje. Na chwilę obecną oferta kosmetyków jest tak szeroka, że można dostać nawet kremy z filtrami UV bez kontrowersyjnych substancji jak parafina, silikony, etanol, glikole, PEGi, czy donory formaldehydu.

Natomiast same filtry UV można podzielić na dwie grupy: filtry fizyczne, które odbijają promieniowanie oraz chemiczne, których celem jest zmiana promieniowania UV w energię cieplną. Filtry fizyczne to tlenek cynku i dwutlenek tytanu występujące w naturze, natomiast otrzymywanie filtrów chemicznych odbywa się syntetycznie, dlatego niektórzy fani naturalnej pielęgnacji wolą ich unikać. 

Jednak zaletą filtrów chemicznych jest ich szerokie spektrum ochrony przeciwsłonecznej, chronią lepiej przed UVA (odpowiadającym głównie za fotostarzenie) niż filtry fizyczne. Jednak z ich stosowaniem wiąże się wiele kontrowersji, np. czy aby na pewno pozostają w powierzchownych warstwach naskórka, czy może przenikają do krwioobiegu? Czy zachodząca zmiana promieniowania UV w energię cieplną nie odbija się w żaden sposób na kondycji skóry? 

Zapewne dokładne odpowiedzi na te pytania poznamy w przyszłości, natomiast warto pamiętać, że filtry UV są poddawane coraz to nowszym doświadczeniom dzięki czemu są lepiej przebadane oraz systematycznie wycofywane są z kosmetyków te, które mogą mieć na nią szkodliwy wpływ i zastępowane są nowszymi, lepiej przebadanymi odpowiednikami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl