• BEZPŁATNA DOSTAWA NA TERENIE POLSKI • DO KAŻDEGO ZAMÓWIENIA DODAJEMY PRÓBKI

Wersje językowe
PL/ENG
Waluty
Jak zmieniają się potrzeby pielęgnacyjne skóry w zależności od pory roku? Jakiego kremu do twarzy używać latem, a jakiego zimą?
15.jpg

Jak zmieniają się potrzeby pielęgnacyjne skóry w zależności od pory roku. Jakiego kremu do twarzy używać latem, a jakiego zimą? 

Skóra jest nie tylko największym organem naszego ciała (ok. 1,5-2 m2), ale też pełni bardzo istotną funkcję - broni cały organizm przed wnikaniem patogenów, utrzymuje stałą temperaturę oraz chroni przed uderzeniami i otarciami. By mogła ona prawidłowo spełniać swoje funkcje przez wiele lat, powinnyśmy pamiętać o jej wspieraniu, a więc prawidłowej pielęgnacji twarzy i ciała.

Jednak prawidłowa pielęgnacja nie zawsze wygląda tak samo - powinna dostosowywać się do zmian zachodzących w skórze - im więcej mamy lat, tym bardziej spada produkcja kolagenu, elastyny, kwasu hialuronowego, Naturalnego Czynnika Nawilżającego (NMF – Natural Moisturizing Factor), ceramidów, kwasów tłuszczowych i wielu innych, które warto dostarczać wraz z kosmetykami naturalnymi oraz pełnowartościową dietą!

Zmiany potrzeb skóry można zaobserwować nie tylko wraz z upływem lat - także na przestrzeni roku i związanych z nim zmian atmosferycznych, powinnyśmy dobierać odmienne kosmetyki pielęgnacyjne.

Lato – codzienna pielęgnacja twarzy i ciała w słoneczne dni  

OCHRONA PRZECIWSŁONECZNA TO PODSTAWA, NAKŁADAJ KREM Z FILTREM UV

O tej porze roku skóra najbardziej narażona jest na działanie wolnych rodników powstałych na wskutek ekspozycji na promieniowanie UV. Dlatego szczególnie latem należy pamiętać o ochronie przeciwsłonecznej i stosowaniu kremów i balsamów z filtrami UV oraz unikanie przebywania w pełnym słońcu. Takie działania nie tylko skutecznie opóźniają procesy starzenia się skóry, ale także zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwór skóry - czerniaka.

PIJ WODĘ – TO PODSTAWA DOBREGO SAMOPOCZUCIA I PIELĘGNACJI SKÓRY TWARZY I CIAŁA

Ponadto latem skóra jest narażona na wysuszanie ze względu na nieustannie pracującą klimatyzację – dlatego bardzo istotnym jest, by pamiętać o wypijaniu odpowiednich ilości wody w ciągu dnia! Zadaniem kosmetyków jest związanie i zatrzymanie cząsteczek wody w skórze jednak nie mają one możliwości „wtłoczenia” wody do skóry. Trzeba ją tam dostarczać poprzez wypijanie, w przeciwnym razie pielęgnacja może okazać się nieskuteczna. Odwodnienie cery charakteryzuje się ziemistym kolorytem, powstaniem bardzo cienkich i płytkich, jednak widocznych zmarszczek a posiadaczki cer tłustych, mieszanych i normalnych mogą zaobserwować wzmożenie łojotoku, ponieważ skóra próbuje się zapobiegać ucieczce wody z naskórka produkując więcej sebum.

Najbardziej wartościowym napojem dla naszego organizmu jest czysta woda i to ją powinnyśmy spożywać w największej ilości, by nie dopuścić do odwodnienia organizmu oraz skóry. Warto do szklanki wody dodać kilka listków świeżej mięty i pół cytryny - napój stanie się smaczny, orzeźwiający i pomoże nam lepiej znieść upalne dni!

UWAŻAJ NA ZMIANĘ TEMPERATUR, KLIMATYZACJĘ I SUCHE POWIETRZE (ZWŁASZCZA PRZY SKÓRZE NACZYNKOWEJ)

Gwałtowne zmiany temperatur, np. po wyjściu z klimatyzowanego pomieszczenia wprost w upał, również nie są dobre dla skóry - wzmagają rozszerzanie i kurczenie się naczyń krwionośnych co prowadzi do rozwoju cery naczynkowej!

Letnia pielęgnacja cery tłustej i mieszanej 

Pamiętaj o jej nawilżaniu dobrym krememtłusta i mieszana cera latem będzie preferowała lżejsze konsystencje kremów, jednak błędem byłoby ich całkowite odstawienie! Pamiętaj również o dokładnym myciu twarzy, ponieważ intensyfikacja wydzielania sebum i potu latem stwarza bardzo dobre środowisko do rozwoju bakterii, które zaostrzają zmiany trądzikowe! Zwróć także uwagę, czy stosujesz  kosmetyki zawierające etanol, bo ekspozycja skóry na słońce po zastosowaniu tego alkoholu prowadzi do wystąpienia pokrzywki, a przy długotrwałym stosowaniu - pojawienia się przebarwień.

Letnia pielęgnacja cery normalnej 

Postaw na systematyczne stosowanie maseczek nawilżających - wbrew pozorom wybór masz ogromny: od klasycznych, emulsyjnych maseczek poprzez te w płachcie aż do całonocnych! Zaobserwuj, które z nich dają skórze najlepszy rezultat. Pamiętaj o dostarczaniu skórze dodatkowej dawki substancji aktywnie wiążących wodę w naskórku (humektantów) jak aloes czy kwas hialuronowy.

Letnia pielęgnacja cery suchej

Pod wpływem wysokich temperatur sucha, odwodniona skóra jest jeszcze bardziej narażona na ucieczkę wody z naskórka, uczucie suchości i dyskomfortu pomimo aplikacji kremu. Dlatego dobrym wyborem jest wzbogacenie kremu o cenny olej - do porcji kremu, którą aplikujesz na twarz, dodaj kroplę wybranego oleju. Latem dobrze jest wybierać oleje z grupy schnących (a więc dobrze wchłanialne i nie obciążające skóry) jak makadamia, słodkie migdały, pestki winogron, truskawek czy malin (ten ostatni dodatkowo chroni skórę przed promieniowaniem UV, a badania wykazują moc ochrony przeciwsłonecznej na poziomie 40 SPF!).

Jesień – regeneracja skóry po lecie i przygotowanie na zimę  

Poprzedzające jesień lato to czas słonecznych kąpieli, których jak już wiemy należy unikać, jednak nie da się ich wyeliminować całkowicie, a które znacznie wysuszają cerę. Dlatego jesienią zwracamy uwagę na rewitalizację cery - oprócz systematycznej, codziennej pielęgnacji twarzy i ciała opartej o dogłębne oczyszczanie skóry oraz nawilżanie - warto sięgnąć po serum, które dostarczy bogactwa substancji aktywnych i pobudzi skórę do regeneracji, dzięki czemu stanie się przyjemnie miękka i gładka w dotyku a także nabierze promienności!

Zafunduj skórze koktajl z witamin A, C i E.

1. Witamina A (retinol) to substancja, która poprzez działanie antyoksydacyjne nie tylko wymiata wolne rodniki, ale także jest jedną z najlepiej poznanych substancji wykazujących działanie rewitalizujące. Stymuluje skórę do produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu staje się ona gęstsza, jędrniejsza i bardziej elastyczna. Witamina A pomaga także wygładzić powierzchnię skóry, zniwelować nierówności, wygoić niedoskonałości, zminimalizować widoczność ujść gruczołów łojowych (porów), ale także częściowo spłycić zmarszczki oraz rozjaśnić przebarwienia!

2. Witamina E (tokoferol) to bardzo skuteczny antyoksydant, usuwa wolne rodniki z komórek, dzięki czemu chronią je przed starzeniem, a także mutacjami. Ponadto witamina E poprawia kondycję skóry, zmiękcza ją, nadaje elastyczności, a także wspiera funkcje obronne przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi jak wiatr i wysoka wilgotność powietrza.

3. Witamina C uszczelnia naczynia krwionośne dzięki czemu zmniejsza zaczerwienienia  skóry oraz zapobiega powstawaniu nieestetycznych teleangiektazji („pękniętych naczynek” - skóra naczynkowa). Witamina C również wpływa na rozjaśnienie przebarwień, pobudza syntezę kolagenu w skórze, przyczynia się do uzyskania promiennej cery, a także działa silnie antyoksydacyjnie.

Zadbaj o barierę, hydrolipidową skóry, aby zabezpieczyć ją przed zimnem i wilgocią 

Jesienią skóra jest narażona na całkiem odmienne warunki atmosferyczne niż latem - zwiększona wilgotność powietrza, chłodne i wietrzne dni, a także pierwsze mrozy przyczyniają się do uciekania wody z naskórka i tym samym pojawiania się „suchych skórek” – widocznych, pojedynczych, łuszczących się zmian. Jesienią skóra częściej się czerwieni na wskutek zimna, przez co powstaje ryzyko pęknięcia naczyń krwionośnych.

Jak temu zapobiegać? Przede wszystkim zadbać o prawidłową budowę bariery hydrolipidowej skóry!

Bariera ta jest wytworzona przez wydzieliny gruczołów: łojowych (sebum) oraz potowych (pot) - owa swoista mieszanina pokrywa całą skórę naszego ciała, dzięki czemu:

  • Zapobiega ucieczce wody z naskórka, a więc działa pośrednio nawilżająco,
  • Stanowi fizyczną barierę przed czynnikami zewnętrznymi jak wiatr i mróz,
  • Zapewnia utrzymanie prawidłowego mikrobiomu (flory bakteryjnej) skóry.

Bariera hydrolipidowa jest bardzo delikatną strukturą i łatwo jest naruszyć ją podczas oczyszczania. Dlatego jesienią powinnyśmy stosować delikatniejsze kosmetyki myjące - takie, które nie dadzą uczucia „ściągnięcia” ani dyskomfortu, które oznaczałyby, iż ta bariera została przez nas naruszona.

Jednak po demakijażu należy oczyścić skórę dogłębnie, by umożliwić jej wchłonięcie substancji aktywnych w głąb skóry. Siła kosmetyków myjących przedstawia się następująco:

żel > pianka > emulsja > mleczko

Jeśli dotychczas myłaś twarz przy pomocy żelu- sięgnij po piankę! Jeśli emulsją - wypróbuj mleczko do demakijażu! Dzięki delikatniejszemu oczyszczaniu skóra będzie lepiej znosić chłodniejszy okres i z pewnością mroźne dni nie przyczynią się do pogorszenia jej stanu!

Jesienna pielęgnacja cery tłustej i mieszanej 

Chociaż ten typ skóry ogólnie preferuje lżejsze konsystencje kosmetyków, warto przemycić do pielęgnacji odrobinę emolientów, które będą wzmacniać barierę hydrolipidową, zapobiegać ucieczce wody z naskórka i chronić przed coraz bardziej wymagającymi czynnikami atmosferycznymi jak wiatr i mróz. W tym celu wypróbuj olejowe serum: po umyciu twarzy i tonizacji nałóż niewielką ilość serum na twarz i odczekaj 1-2 minuty aż do wchłonięcia. Pozostały na skórze film zemulguj przy pomocy aplikowanego w dalszej kolejności kremu: rozprowadź odżywczy krem na noc dokładnie na skórze i wykonaj krótki masaż, by resztki oleju zostały przez niego zemulgowane. To ułatwi całkowite wchłonięcie się olejowej formuły i sprawi, że na skórze nie pozostanie tłusta powłoka, która mogłaby zaczopować ujścia gruczołów łojowych („pory”). Jesień to także bardzo dobra pora na rozpoczęcie kuracji kwasami - pamiętaj jednak, że najlepsze rezultaty uzyskasz wybierając serię zabiegów u specjalisty! Wykonywanie kuracji kwasem na własną rękę może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jesienna pielęgnacja skóry normalnej

Jesienią przygotowuje my skórę na wymagający okres jakim jest zima, dlatego stopniowo zmieniamy kosmetyki pielęgnacyjne na gęstsze i bardziej treściwe, chociaż niekoniecznie tłuste. Dobrym wyborem są kremy i maseczki do twarzy o działaniu odżywczym, czy rewitalizującym. Zmień także kosmetyk do mycia twarzy na delikatniejszy!

Jesienna pielęgnacja skóry suchej 

Bardzo cenną uwagą, którą powinnaś zapamiętać jest to, że suche skórki pojawiają się w wyniku niedostatecznego nawilżenia skóry oraz zbyt słabo wytworzonej bariery hydrolipidowej. Łuszcząca się skóra może być także wynikiem nadmiernie stosowanych peelingów do twarzy - systematyczne złuszczanie martwych komórek naskórka jest bodźcem dla warstwy rozrodczej naskórka do wzmożonej produkcji nowych komórek. Niestety, przyspieszenie tempa tworzenia nowych komórek ma swoją cenę - nie są prawidłowo zbudowane, co przyczynia się do ich nieprawidłowego wzrostu i złuszczania, co obserwujemy jako suche skórki. Co z tego wynika? Otóż w przypadku odwodnienia cery i pojawienia się suchych skórek, sięganie po peeling niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Pomaga doraźnie, ponieważ szybko pozbywamy się objawu, jakim jest sucha skórka, jednak jeśli nie zadbamy o nawilżenie, problem będzie wciąż nawracał i nadużywanie peelingu tylko nasili ten problem - dla przypomnienia, peeling twarzy wystarczy stosować 1 raz w tygodniu!

Pielęgnacja skóry zimą – buduj barierę hydrolipidową zabezpieczając skórę emolientami 

W tym mroźnym okresie skóra jest najbardziej narażona na uszkodzenie bariery hydrolipidowej, a tym samym ucieczkę wody z naskórka oraz wzrost wrażliwości cery, który objawia się jej reaktywnością i rumieniem, co może być powodem pękania naczynek.

Dlatego też zimową porą w celu poprawy nawilżenia bardzo istotne są humektanty- związki, które wiążą wodę w naskórku i zapobiegają jej ucieczce. Humektantami są m. in. kwas hialuronowy, aloes, gliceryna, cukier, pantenol.

Jednak stosowanie samych humektantów zimą nie jest wystarczające - pod wpływem mrozu humektanty zamiast wiązać wodę w naskórku, wspomagają jej ucieczkę. Dlatego zimą bardzo istotne jest wspieranie funkcji bariery hydrolipidowej i stosowanie emolientów - substancji, których celem jest zapobieganie ucieczki wody z naskórka i mocne „zakotwiczenie” cząsteczek wody. Emolientami są oleje, masła i woski roślinne - jeśli nasza cera nie przepada za treściwymi konsystencjami na dzień, wystarczy stosowanie ich na noc a także w te dni, w które wybitnie narażamy naszą skórę na działanie mrozu np. wyjazd na narty.

W zimowy, mroźny czas świetnie sprawdzą się kosmetyki bez zawartości wody czyli masła i oleje, sera olejowe (beyond time) - masło do twarzy i ciała (Creme de la Creme) oraz masełko do ust (luscious) 

Wszystkie powyższe kosmetyki to preparaty z przeważającą ilością emolientów, dzięki czemu chronią przed powstawaniem suchych skórek, pękaniem ust, a także powstawaniu trwałych zaczerwienień i naczynek. Bogate w ekstrakty roślinne, które dodatkowo pielęgnują i odżywiają oraz witaminy E i d-panthenol.

Zimowy trik – SPA dla włosów  

Rozetrzyj odrobinę masła „Creme de la Creme” w dłoniach do płynnej konsystencji po czym zaaplikuj na włosy (na długości od ucha aż po końce) - przy czym włosy nie muszą być widocznie tłuste ani mokre od nałożonego masła. Wykonuj taki zabieg 30 minut przed myciem włosów w celu ich odżywienia, regeneracji i wygładzenia. Jest to bardzo dobry sposób na ochronę włosów w czasie szaleństw na stoku narciarskim!

Zimowa pielęgnacja cery tłustej i mieszanej

Jeśli chcesz skutecznie chronić skórę przed wiatrem i mrozem warto wzbogacić pielęgnację o naturalne kremy do twarzy, które będą pozostawiały lekki, ochronny film na skórze, jednak wciąż będą dobrze wchłanianymi i nie stworzą ryzyka komedogenności. Jest to bardzo istotny aspekt, ponieważ w ten sposób wzmacniana jest bariera hydrolipidowa skóry, co pośrednio wpływa na zmniejszenie łojotoku. Cery tłuste, mieszane a nawet normalne, które nie będą odpowiednio chronione podczas chłodnych i mroźnych dni, będą intensyfikować pracę swoich gruczołów łojowych w celu wyprodukowania niezbędnej warstwy ochronnej. Dodatkowo bardzo istotnym jest, by nie dopuszczać do rozszerzania naczyń krwionośnych tych typów cer, by nie doszło do ich popękania - cera tłusta/mieszana i jednocześnie naczynkowa może przekształcić się w trądzik różowaty a to schorzenie dermatologiczne, nie kosmetyczne i wymaga długotrwałego leczenia. Dzięki prawidłowej pielęgnacji skóry, w przyszłości oszczędzimy sobie wizyt u dermatologa.

Zimowa pielęgnacja skóry normalnej 

Wzbogać pielęgnację o dobry olej zimnotłoczony, nierafinowany - albo poprzez dodanie kropli do kremu aplikowanego na dzień, albo do stosowania zamiast kremu na noc. W ten sposób zadbasz o szczelną barierę hydrolipidową skóry, dzięki czemu będzie ona bardziej odporna na wpływ czynników zewnętrznych. Nie zastanawiaj się nad stosowaniem kremu z filtrem UV – to jest must have na stoku, słońce odbijane od śniegu jest tak samo szkodliwe jak latem!

Zimowa pielęgnacja skóry suchej 

Wypróbuj kosmetyki olejowe (oleje, sera olejowe, olejki do twarzy, masła), które w składzie mają jedynie czyste oleje zimnotłoczone, masła roślinne i nie zawierają wody. Możesz je stosować zamiast kremu – albo wzbogacać kremy przy ich udziale. Oleje powinny się wchłonąć całkowicie pozostawiając skórę świetnie nawilżoną, miękką i gładką. Oczywiście dla efektownego nawilżenia skóry sam olej/masło nie będzie wystarczające, dlatego należy dostarczać skórze humektantów! Bardzo dobrym wyborem w przypadku mycia twarzy jest sięganie po mleczka lub emulsje, których celem jest delikatne oczyszczanie bez jednoczesnego wysuszania cery.

Kiedy idzie wiosna twoja pielęgnacja twarzy i ciała powinna skupić się na rewitalizacji i odnowie skóry po zimie 

To najbardziej łaskawa dla skóry pora roku - cieplejsze dni sprawiają, że skóra nie potrzebuje już bogatych konsystencji kosmetyków. Zdecydowanie lepszym wyborem będą lżejsze i nawilżające preparaty.

Wiosną świetnie sprawdzi się KREM ULTRA NAWILŻAJĄCY IN THE AIR

Posiada lekką i nieobciążającą formułę, jednak mocno nawilżającą. Dzięki zawartości olejów: z pestek kiwi, winogron, czarnej porzeczki, czereśni i arbuza mocno odżywia i rewitalizuje cerę po zimie. Dodatek wody kwiatowej z płatków pomarańczy oraz soku z aloesu reguluje pracę gruczołów łojowych i sprzyja gojeniu ewentualnych niedoskonałości. Doskonale sprawdza się pod makijaż, także ten wykonany przy pomocy kolorowych kosmetyków mineralnych!

Nie zapominaj jednak, że wiosenne słońce także nie jest bezpieczne dla skóry i pomyśl już wcześniej o ochronie przeciwsłonecznej!

Wiosenna pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej 

Wraz ze wzrostem temperatur na zewnątrz, stopniowo zmieniaj kosmetyki na te o lżejszych konsystencjach. Zmień także kosmetyk myjący na mocniejszy - pamiętaj jednak, by stopniowo zwiększać jego siłę, by nie dopuścić do używania zbyt agresywnych kosmetyków myjących, które tylko nasiliłyby problem łojotoku. Dzięki mocniejszemu oczyszczaniu oraz stosowaniu lekkich formuł sprawisz, że cera nie będzie nadmiernie obciążona, a to przyczynia się do mniejszej skłonności do zapychania skóry i powstawania niedoskonałości.

Wiosenna pielęgnacja skóry normalnej

Twoje wiosenne porządki powinny objąć także skórę: postaw na naturalne maseczki do twarzy detoksykujące i dotleniające (np. MASKA/SERUM ROSE RAIN), by skóra mogła lepiej wchłaniać i oddziaływać na substancje aktywne nakładane z kolejnymi kosmetykami. Dzięki temu skóra stanie się bardziej promienna i będzie wyglądała na wypoczętą.

Wiosenna pielęgnacja skóry suchej 

Również możesz odstawić kremy o treściwej konsystencji, oleje lub masła na rzecz preparatów nawilżających. Dzięki takiej zmianie skóra nie przyzwyczai się do długotrwale stosowanego, treściwego kosmetyku i wciąż będzie pobudzana do produkcji bariery hydrolipidowej. Chociaż skóra sucha ma problem z pracą gruczołów łojowych na odpowiednim poziomie, to jednak nie możesz całkowicie jej wyręczać stosując bogate i tłuste kremy przez cały rok.

A to kosmetyk, którego, możesz używać 365 dni w roku  – TONIK/SOK JUICE IN MOTION

Bo każdy typ skóry będzie kochał go o każdej porze roku. Stworzony na bazie aloesu, wzbogacony dodatkiem pszczelego mleczka, które mocno odżywiają cerę. Ponadto zawiera bogactwo ekstraktów: z pestek guarany, owocu pomarańczy, słodkiego migdała, owocu winogrona - dzięki którym poprawia kondycję i jędrność skóry niezależnie od tego czy słońce, mroźna zima. TONIK DO TWARZY/SOK JUICE IN MOTION

Wbrew pozorom pielęgnacja cery suchej, dojrzałej, mieszanej, tłustej, czy normalnej nie jest monotonna. Nie jest także łatwa - najważniejszą i najtrudniejszą kwestią jest nauczyć się prawidłowo odczytywać jej sygnały. Istotna jest obserwacja skóry oraz dobieranie kosmetyków, naturalnych kremów do twarzy, maseł do ciała, toników, olejków wedle jej potrzeb! Gdy już uda nam się nauczyć wyłapywać subtelne różnice w funkcjonowaniu skóry, z pewnością bez trudu trafnie będziemy dobierać kosmetyki pielęgnacyjne.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl